Foto:RTCG
Direktor Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Dušan Drakić kazao je u Jutarnjem programu TVCG da očekuje da će slučaj “satovi” bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića vrlo brzo biti riješen, najkasnije do kraja ove godine. Drakić je poručio da će osim tog slučaja, nastojati da riješete sve one koje interesuju javnost dugi niz godina.
Ističe da su proteklog vikenda upravo radili na slučaju da li je bivši predsjednik države i nekadašnji čelnik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović zakonito stekao vrijednu kolekciju satova.
“Pripremili smo određene radnje, još da sprovedemo i mislim da će biti vrlo brzo riješeni. Nadam se da ćemo do Nove godine da riješimo sve te slučajeve koje interesuju javnost dugi niz godina”, rekao je kratko Drakić.
Ista situacija je i sa slučajem “Koverta”.
“Moramo sjesti i moramo tužilaštvu dati alata da djeluje brzo i da spriječi određene radnje. Mislim da ćemo se svi složiti da u tom slučaju nije problem pranja novca već nešto drugo. Nažalost, opet dolazimo do toga da je prošlo 5-6 ili više godina od tog slučaja i opet ćemo čekati da dobijemo pravni epilog”, naveo je on.
Gostujući u Jutarnjem programu TVCG Drakić je kazao da kad pogledamo u zadnjih 10-20 godina, građani i mediji su bili dosta aktivni i nije bilo zatvorenih tema, dok su institucije, kaže, bile dosta neaktivne u cijelom ovom periodu. Ono što je kaže, zakazalo, jeste da ASK mora biti aktuelan i prisutan kod tema koje su bitne.
Komentarišući lokalne izbore u Beranama, Drakić kaže da je funkcionerska kampanja vrlo malo definisana zakonom ali da se nada da će je novi više obuhvatiti.
“U Beranama ovog puta je možda i najmanje bilo primjera funkcionerske kampanje. Ono što je bitno je da su partije potrošile mnogo više. Pratimo njihove aktivnosti, troškove i provjeravamo ih… Ono što je bitno je da imamo zakonodavni okvir, Zakon o sprečavanju korupcije se mijenja, Zakon o finansiranju partija isto, nadam se da naredne izbore nećemo dočekati u ovakom ambijentu, već da se više institucija uključi”, kazao je Drakić dodavši da tu misli i na AEM i tužilaštvo.
Bivšoj direktorici Agencije za sprečavanje korupcije, Jeleni Perović, ukinuta je mjera zabrana napuštanja stana. Direktor ASK-a kaže da ne bi komentarisao to, jer je postupak protiv nje u toku.
“Urušen je ugled Agencije, onoliko koliko je postojao i biće potebno da vratimo povjerenje u naš rad. Znali smo da je loša situacija ali da imamo preko 600 predmeta po kojima moramo da postupamo. Nije lako, nije da tražimo alibi, ali ti slučajevi moraju biti riješeni. Neki slučajevi čekaju iz 2013. godine čak”, kazao je Drakić.
Drakić je naveo da je broj predmeta u 704, a otkako je on došao na čelo ASK-a okončana su 150. Očekuje da ta brojka bude i 200 nakon proteklog vikenda.
“Više od 130 slučajeva smo našli određene nepravilnosti, ali dosta ovih slučajeva je iz ranijeg perioda, prije više godina, tako da moramo se i time baviti”, kazao je Drakić.
Kada je riječ o novoj vlasti, od 2020. pa do sada, Drakić ističe da je riječ o amaterizmu kad je u pitanju podnošenje izvještaja o imovini.
“Da ti izvještaji nijesu tačni i potpuni, da ne oslikavaju pravo stanje i ovakva definicija ne daje mogućnost nama građanima da vidimo kakva je slika stanja prihoda i imovine tom javnom funkcioneru. Zakon mora da se poštuje i on je jednak za sve”, rekao je on.
Drakić kaže i da je trend zloupotrebe službenih vozila i dalje aktivan.
“Preko četiri hiljade službenih vozila, koriste se znamo kako. Ako se nekom dodijele 24 sata oni se moraju koristiti u privatne svrhe, a za to nema nikakve sankcije. Moram da apelujem da je to javni resurs, da smo svjedoci da se koriste besumično u Crnoj Gori, i mislim da treba da se svedu na najmanju moguću mjeru i koriste se samo u službene svrhe, osim policije i takvih institucija”, rekao je Drakić, i dodao da su svi službenici ASK-a “parkirali” službena vozila.
Izvor:RTCG