Bura oko zakupa plaža ne popušta: Vlada najavljuje tender, zakupci ogorčeni

Radio Titograd

15.02.2025, 08:35h

6 min

Foto:Pixabay

 

Iz Vlade je najavljeno da će će tender za zakup plaža na crnogorskoj obali biti raspisan u ponedjeljak. Tome se protive zakupci plaža jer smatraju da je time ugrožen turistički sektor. U međuvremenu preduzeće za upravljanje morskim dobrom je objavilo uslove koje će morati da zadovolje učesnici tendera.

Ministar prostornog planiranja urbanizma i državne imovine Slaven Radunović je saopštio je da će tender za zakup plaža biti raspisan u ponedjeljak i poručio je da je njegov cilj da se sa tim lošim praksama prekine i da se postupa po zakonu.

Prema njegovim riječima resor na čijem je čelu biti protiv toga da se vraćaju ingerencije opštinama.

“To je potpuno logično nakon što smo se uvjerili da opštine zbog činjenice da se radi o malobrojnim sredinama gdje su jake rodbniske, prijateljske veze”, kazao je Radunović u emisiji Okvir.

Proizvod današnjeg problema je, smatra Radunović, između ostalog i tender iz 2019. godine.

“A danas se traži da mi po onom DPS-ovom tenderu iz 2019. gdje su ljudi ucjenjivali jedni druge. To je bila jedna tenderska mafija koja je pratila ko se prijavio za koji teneder, vršila pritisak na porodice, i nudili novac da odustanu”, istakao je Radunović.

Direktor JP Morsko dobro Mladen Mikijelj je u istoj emisiji istakao da je prošli tender od 2019. godine podrazumijevao da se priloži potvrda da se protiv potencijalnog zakupca ne vodi protiv krivični postupak pred Osnovnim sudom, međutim, kaže Mikijelj, za najteža krivična djela se ne odgovara pred Osnovnim sudom nego pred Višim ili protiv te osobe vodi postupak SDT.

“Vi ste mogli da budete optuženi za terorizam, za organizovani kriminal, a da izvadite potvrdi pred Osnovnim sudom da se ne vodi krivični postupak protiv vas. Dok sada morate da izvadite potvrdu da niste osuđivani, tako da imate situaciju da ne možete uopšte da učestvujete na tenderu ukoliko ste bilo šta radili protiv zakona”, naglašava Mikijelj.

Jedan od zakupaca plaža Ilija Armenko je poručio da neće dozvoliti da mu se oduzme plaža od koje živi i za koju je legalno plaćao 20 godina porez.

“Ja znam veći dio zakupaca koji nijesu kriminalci, znači mi 80 odsto zakupaca živimo od plaže, ja sam srušio brdo da bih napravio plažu”, kaže Armenko.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je naglasio da je u pitanju netransparentna odluka donešena na grupi Vlade.

“Tu nemate šanse da dajete sugestije, primjedbe, da raspravljate o ovakvoj temi”, istakao je Nimanbegu.

Nimanbegu je upitao šta je cilj podizanja cijena zakupa, da li će doći do povećanja turističkih proizvoda, što je, kako kaže, sasvim logično.

“Bio sam na protestu jer smo zabrinuti da će podizanje cijena zakupa će značiti i da će rasti i proizvodi koji će se prodavati turistima. Mi se brinemo da će povećanje cijena, usluga na našim plažama uticati negativno na povećanje cijene turističkog proizvoda”, rekao je Nimanbegu u emisiji Okvir.

Desiće se, ističe Nimanbegu, da ćemo kao skupa destinacija imati manje turista, te da će to biti veliki udar na Ulcinj i turističku privredu.

Protest tri udruženja: Ugrožen turistički sektor Ulcinja i Crne Gore

Drastično uvećanje cijena privrednih lokacija i objekata od čak 300 odsto je direktan atak i ugrožava poslovanje zakupaca, povećava cijene turističkih usluga i prijeti da ugrozi turistički sektor Ulcinja i Crne Gore, poručio je na jučerašnjem protestu Džavid Hodžić iz Udruženja plažista Ulcinja.

Traže da se poništi ishitrena odluka Vlade Crne Gore o raspisivanju tendera za zakup kupališta i objekata u zoni morskog dobra, bez konsultacija sa lokalnim samoupravama i privrednicima.

“Protivimo se ishitrenoj odluci Vlade Crne Gore da putem elektronske sjednice raspiše tender za zakup kupališta i objekata u zoni Morskog dobra, bez konsultacija sa lokalnim samoupravama i privrednicima. Odluka o drastičnom povećanju cijena zakupa do 300 odsto ugrožava poslovanje zakupaca, povećava cijene turističkih usluga i prijeti da uništi turistički sektor Ulcinja i Crne Gore. Odluka dovodi u pitanje opstanak Ade Bojane kao prepoznatljive turističke destinacije, jer se zakupcima nameću nepodnošljivi finansijski uslovi. Ova odluka direktno ugrožava egzistenciju hiljada porodica koje žive od turizma, čineći Crnu Goru nekonkurentnom u odnosu na druge zemlje regiona. U tenderima se briše kriterijum nekažnjivosti zakupaca, što otvara vrata licima iz kriminalnih struktura i dovodi u pitanje bezbjednost i kredibilitet crnogorskog turizma”, navode u saopštenju ova tri udruženja.

Vlada kako dodaju, ignoriše stavove svih predsjednika primorskih opština, koji su se izjasnili protiv ovog modela zakupa i tražili produženje ugovora po ranijim uslovima.

Traže da se hitno povuče odluka o raspisivanju tendera pod ovim uslovima i vraćanje sistema zakupa u realne okvire; Zaštitu turističke privrede Ulcinja i drugih primorskih gradova od nerealnih poskupljenja; Da se odluke o morskom dobru donose u saradnji sa lokalnim samoupravama i privrednicima, a ne jednostranim odlukama Vlade.Traže i transparentan i pošten sistem zakupa, koji neće favorizovati kriminalne strukture i dovoditi u pitanje sigurnost turističkog sektora.

Ko će moći da učestvuje na tenderu za zakup plaža

Iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore obavijestili su sve zainteresovane privredne subjekte i fizička lica da pravo učešća na tenderu imaju isključivo ponuđači koji otkupe tendersku dokumentaciju.

Uslove objavljujemo integralno:

Zainteresovani ponuđači ili njihovi ovlaśćeni predstavnici mogu preuzeti tendersku dokumentaciju sa sajta Javnog preduzeća ili neposredno u prostorijama Javnog preduzeća. Otkup tenderske dokumentacije se dokazuje originalnom uplatnicom koja mora biti sastavni dio ponude, uvezana sa ostalim djelovima ponude. Ponuda koja ne sadrži dokaz o otkupu dokumentacije neispravna je i neće biti predmet vrednovanja.

Obavezna dokumentacija za učešće na tenderu:
Za privredna društva, pravna lica i preduzetnike:

1. a) Naziv i adresa sjedišta; b) Ponuđena cijena; c) Izjava o prihvatanju svih uslova i obaveza iz Javnog poziva i tenderske dokumentacije; d) Saglasnost za obradu ličnih podataka u postupku

– Obrazac A javnog preduzeća;

2. Dokaz o registraciji (Izvod iz CRPS-a, ne stariji od 6 mjeseci) – original ili ovjerena fotokopija.

Napomena: Ukoliko je ponuđač strano privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik potrebno je dostaviti dokumentaciju izdatu od nadležnog organa iz države u kojoj je osnovano to lice, i to prevedenu na crnogorski jezik, ovjerenu od strane sudskog tumača;

3. Potvrda organa uprave nadležnog za naplatu poreskih prihoda Crne Gore – Poreske uprave Crne Gore, kojom se potvrđuje da je ponuđač na dan izdavanja potvrde izmirio sve dospjele obaveze po osnovu poreza i doprinosa ili mu je odobren reprogram poreskog potraživanja koji uredno izmiruje, koja ne smije biti starija od 60 dana od dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija;

4. Rješenje o PIB-u pravnog lica/preduzetnika, original ili ovjerena fotokopija.

Napomena: Ukoliko je ponuđač strano privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik potrebno je dostaviti dokumentaciju izdatu od nadležnog organa iz države u kojoj je osnovano to lice, i to prevedenu na crnogorski jezik, ovjerenu od strane sudskog tumača, original ili ovjerena fotokopija;

5. Rješenje o registraciji PDV-a, ukoliko je ponuđač obveznik PDV-a.

Ukoliko ponuđač nije obveznik PDV-a, dužan je da dostavi potvrdu organa uprave nadležnog za naplatu poreskih prihoda da ponuđač nije obveznik PDV-a, original ili ovjerena fotokopija.

Napomena: Ukoliko je ponuđač strano privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik potrebno je dostaviti dokumentaciju izdatu od nadležnog organa iz države u kojoj je osnovano to lice, i to prevedenu na crnogorski jezik, ovjerenu od strane sudskog tumača, original ili ovjerena fotokopija;

6. Uvjerenje nadležnog organa za vođenje kaznene evidencije – Ministarstva pravde, kojim se potvrđuje da privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik, kao i izvršni direktor, direktor privrednog društva ili drugog pravnog lica (ortaci u ortačkom društvu), nije pravosnažno osuđivan za neko od krivičnih djela: kriminalnog udruživanja, stvaranja kriminalne organizacije, davanje mita, primanje mita, davanje mita u privrednom poslovanju, primanje mita u privrednom poslovanju, utaja poreza i doprinosa, prevare, pranja novca, organizovanog kriminala sa elementima korupcije, ne starije od šest mjeseci prije dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija.

Napomena: Ukoliko je ponuđač strano privredno duštvo, pravno lice ili preduzetnik potrebno je dostaviti uvjerenje iz matične zemlje, prevedeno i ovjereno od strane sudskog tumača, ne starije od 6 mjeseci prije dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija;

7. Original bankarska garancija ponude koja mora biti bezuslovna, „bez prigovora“ i naplativa na prvi poziv sa rokom važenja minimum 120 dana od dana otvaranja ponuda. U postupcima prikupljanja ponuda (tender) iznos bankarske garancije ne može biti manji od visine početne (minimalne) cijene zakupa.

Za fizička lica:

1. a) Lični podaci: ime, prezime, adresa prebivališta, kontakt telefon; b) Ponuđena cijena; c)Izjava o prihvatanju svih uslova i obaveza iz Javnog poziva i tenderske dokumentacije; d) Saglasnost za obradu ličnih podataka u postupku – Obrazac A javnog preduzeća;

2. Fotokopija lične karte ili pasoša sa jedinstvenim matičnim brojem;

3. Potvrda organa uprave nadležnog za naplatu poreskih prihoda Crne Gore – Poreske uprave Crne Gore, kojom se potvrđuje da je ponuđač na dan izdavanja potvrde izmirio sve dospjele obaveze po osnovu poreza i doprinosa, ili mu je odobren reprogram poreskog potraživanja koji uredno izmiruje, koja ne smije biti starija od 60 dana od dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija;

4. Uvjerenje nadležnog organa za vođenje kaznene evidencije – Ministarstva pravde, kojim se potvrđuje da fizičko lice nije pravosnažno osuđivano za neko od krivičnih djela: kriminalnog udruživanja, stvaranja kriminalne organizacije, davanje mita, primanje mita, utaja poreza i doprinosa, prevare, pranja novca, organizovanog kriminala sa elementima korupcije, ne starije od 6 mjeseci prije dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija.

Napomena: Ukoliko je ponuđač strani državljanin, potrebno je dostaviti uvjerenje iz matične zemlje, prevedeno i ovjereno od strane sudskog tumača, ne starije od šest mjeseci prije dana predaje ponude, original ili ovjerena fotokopija;

5. Original bankarska garancija ponude koja mora biti bezuslovna, „bez prigovora“ i naplativa na prvi poziv sa rokom važenja minimum 120 dana od dana otvaranja ponuda. U postupcima prikupljanja ponuda (tender) iznos bankarske garancije ne može biti manji od visine početne (minimalne) cijene zakupa.

Pored ovih obaveznih uslova, svaki javni poziv može sadržavati i posebne kriterijume zavisno od lokacije i namjene zakupa, o čemu će ponuđači biti informisani prilikom preuzimanja dokumentacije.

Uslovi davanja u zakup/na korišćenje djelova morskog dobra sadržani su u svakom javnom pozivu pojedinačno, počev od podataka o lokaciji, minimalnoj cijeni, te informacijama o sprovođenju postupaka, kriterijumima za vrednovanje i detaljima o otvaranju ponuda.

A. O. 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 17:33h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 17:31h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 14:00h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 11:37h

Titogradske vijesti, top2

15.02.2025. u 11:09h

Skip to content