Predsjednik kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović oglasio se saopštenjem povodom reagovanja Višeg suda koji je ranije danas njegove jučerašnje tvrdnje ocijenio “neprimjerenim”.
Bogdanovićevo saopštenje prenosimo integralno:
“Hvala vam, gospodo iz Višeg suda, što ste svojim reagovanjem potvrdili nekoliko nespornih i poražavajućih činjenica o stanju pravosuđa u Crnoj Gori. Vaša izjava, iako zamišljena kao opravdanje, u stvari je priznanje propusta koji su ugrozili živote naših građana i urušili povjerenje u pravosudni sistem.
Prvo, potvrdili ste da nema mjesta prebacivanju odgovornosti Upravi policije. Lice koje je bilo u pritvoru, koje je priznalo ubistvo, i za koje su svi dokazi bili nesporni, pušteno je na slobodu zbog nedonošenja presude u zakonom propisanom roku. Ovo je prosto nevjerovatno! Presuda je trebalo da bude donesena u roku koji zakon jasno propisuje – a nije. I zbog tog propusta, to lice je imalo priliku da počini još jedno teško krivično djelo protiv života i tijela.
Drugo, podsjećam vas na član 32 Zakonika o krivičnom postupku, koji omogućava razdvajanje postupaka u složenim predmetima. Da je ovaj mehanizam primijenjen, mogli ste donijeti presudu protiv Lalatovića za krivično djelo ubistva na osnovu nespornih dokaza. Ali niste. Time ste ne samo pokazali nesavjestan rad, već ste i omogućili nastavak njegovog zločinačkog djelovanja.
Treće, Član 105 Zakonika o krivičnom postupku jasno propisuje da organ koji vodi postupak može odlučiti da ne prikuplja dodatne dokaze kada je priznanje potpuno, jasno i istinito. U slučaju Vuka Lalatovića, sve relevantne činjenice su potvrđene, svi materijalni dokazi su postojali. Međutim, sud je odlučio da zanemari ovaj ključni član zakona i prolongira donošenje presude.
Četvrto, u svom reagovanju, sud prejudicira ishod postupka, navodeći da bez SKY prepiske ne može donijeti zakonitu presudu. Ovo je pravni nonsens! Prema članu 19 Zakonika o krivičnom postupku, sud mora ocjenjivati dokaze pojedinačno i u njihovoj međusobnoj povezanosti. Ako su priznanje krivice, svjedočenja i materijalni dokazi dostupni, nije prihvatljivo da sud svoju nesposobnost pravda nedostatkom jednog specifičnog dokaza. Ovo šalje poruku da je pravosuđe nesposobno da funkcioniše bez pomoći vanjskih faktora, što je nedopustivo.
Peto, Evropski sud za ljudska prava u više presuda istakao je da složenost slučaja ne može biti izgovor za nepoštovanje razumnog roka. Vaše isticanje da se radi o složenom predmetu zvuči kao priznanje nemoći. Zar to znači da u Crnoj Gori nikada nećemo imati presude u zakonskim rokovima za najteža krivična djela? Ova izjava je alarm za cijelo društvo – ako je ovo istina, naš pravosudni sistem je na ivici kolapsa.
Šesto, oglasili ste se tek sada, tvrdeći da ste reagovali i odredili pritvor nakon kršenja mjere zabrane napuštanja stana. A gdje ste bili kada vas je Uprava policije više puta obavještavala o istim tim kršenjima? Sud tada nije ni odgovorio, niti preduzeo bilo kakve mjere. To ćutanje je omogućilo nastavak vršenja najtežih krivičnih djela.
Sedmo, kako je moguće da ste u posljednje tri godine pustili na slobodu 70 izvršilaca najtežih krivičnih djela, od čega oko polovine samo u protekloj godini, zbog nedonošenja presuda u roku od tri godine? Svima je jasno – ti ljudi, nakon što ih vi pustite, postaju ili ubice ili mete.