Akcija Stranac: Preduzeto preko 3.000 mjera u kontroli boravka i kretanja stranaca

Radio Titograd

08.05.2026, 10:10h

2 min

Foto:UP

 

Službenici granične policije sproveli su akciju “Stranac” širom Crne Gore, tokom koje su preduzete preko 3.000 mjera prema stranim državljanima. Akcija je bila usmjerena na suzbijanje nezakonitih migracija i jačanje kontrole državne granice.

Službenici Sektora granične policije su 6. maja, u koordinisanoj akciji realizovanoj na teritoriji cijele države, u svim regijama nadležnosti regionalnih centara granične policije, sproveli operativnu akciju usmjerenu na pojačan nadzor državne granice, suzbijanje nezakonitih migracija i prekograničnog kriminala.

Iz policije su kazali da je sprovedenom akcijom preduzeto 240 mjera i radnji prema stranim državljanima, u okviru kojih su nadležni organi preduzimali različite upravne i operativne aktivnosti u cilju kontrole zakonitosti boravka i kretanja stranaca na teritoriji Crne Gore.

“U tom smislu, otkazan je boravak za 26 stranih državljana, dok je za 42 strana državljanina iniciran prestanak privremenog boravka. Donijeto je 25 rješenja o povratku, a protiv 143 strana državljana podnijete su prekršajne prijave, odnosno izdati prekršajni nalozi. Takođe, shodno Sporazumima o vraćanju i prihvatanju lica čiji je ulazak ili boravak nezakonit, tri lica su u skraćenom postupku predata susjednim državama, dok je jedan strani državljanin smješten u Prihvatilište za strance”, saopštili su iz Uprave policije.

Službenici Sektora granične policije su u okviru operativno-taktičke akcije „Stranac“, u saradnji sa inspekcijskim službama, tokom marta i aprila realizovali 2.898 mjera usmjerenih na kontrolu kretanja, boravka i rada stranih državljana u Crnoj Gori, te sproveli 173 akcije, samostalno i u saradnji sa nadležnim inspekcijskim organima, kazali su iz policije.

U okviru navedenih aktivnosti donijeto je 431 rješenje o povratku lica, 389 rješenja o otkazu boravka do 90 dana i 35 rješenja o protjerivanju stranih državljana, dok je prinudno udaljeno 48 stranih državljana.

Takođe, kako su naveli, podnijeto je 248 inicijativa za prekid privremenog boravka, a protiv 1.619 stranih državljana podnijete su prekršajne prijave, odnosno izdati prekršajni nalozi.

“Donijeto je i devet rješenja o blažim mjerama, 14 stranih državljana smješteno je u Prihvatilište za strance, a 105 lica je, shodno sporazumima o vraćanju i prihvatanju, u skraćenom postupku predato susjednim državama”, kazali su iz policije.

Službenici Sektora granične policije će i u narednom periodu nastaviti sa intenzivnim aktivnostima na kontroli zakonitosti ulaska, kretanja, boravka i rada stranih državljana, sa posebnim fokusom na praćenje i suzbijanje nezakonitih migracionih tokova, jačanje bezbjednosti državne granice i očuvanje unutrašnje bezbjednosti Crne Gore i njenih građana.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top2,

11:54h

Titogradske vijesti, top2

08.05.2026. u 11:22h

Titogradske vijesti, top2

08.05.2026. u 11:18h

Titogradske vijesti, top2

08.05.2026. u 09:14h

Titogradske vijesti, top2

08.05.2026. u 08:43h

Titogradske vijesti, top2

08.05.2026. u 08:31h

Skip to content