Dunja Bracanović, studentkinja biohemije u Pragu, podjelila je svoje iskustvo studiranja u inostranstvu, pružajući uvid u odluke, izazove i prednosti koje je doživjela tokom svoje akademske karijere van granica Crne Gore. Njena priča ističe podršku roditelja, istraživački proces prilikom izbora fakulteta, te važnost mentorske podrške u apliciranju na programe u inostranstvu. U ovom intervjuu, Dunja takođe govori o značaju odabira Praga za svoje studije, reakcijama porodice i prijatelja na njen odlazak, te o tome kako joj je studiranje u inostranstvu omogućilo lični i profesionalni razvoj.
Ko je bio najviše uključen i podržavao vas u odluci da studirate u inostranstvu? Kada sam razmišljala o studijama u inostranstvu, najveći podstrek dobila sam od svojih roditelja. Njihova kako emotivna tako i finansijska podrška bila je ključna u odluci da svoje akademske ambicije ostvarim van Crne Gore. Vjerovali su u moje sposobnosti i ohrabrivali me da slijedim svoje ciljeve, čak i kada je to značilo da ću biti daleko od kuće. Njihovo povjerenje u mene i stalna motivacija su mi dali hrabrost i snagu da se suočim s izazovima studiranja u novom okruženju.
Gdje ste se najviše informisali o opcijama za studiranje biohemije u inostranstvu? Postoje li neki specifični resursi ili organizacije koje su vam bile od pomoći? Ono odakle sam počela sa prikupljanjem informacija o opcijama studiranja su bili web site-ovi koji se time bave. Najviše sam koristila site studyportals.com, preko kojeg sam dobijala neke osnovne informacije, a ukoliko bi me zainteresovao fakultet koji ovaj site navede, ostatak informacija sam dobijala isključivo preko web site-a fakulteta koji me interesuje, ili sam njih direktno kontaktirala putem email-a.
Da li ste imali nekoga ko vam je bio mentor ili savjetnik tokom procesa apliciranja za studije u inostranstvu?Čuti tuđe iskustvo je od velike koristi, zbog čega sam se trudila da pronađem ljude koji studiraju ili su studirali biohemiju. S obzirom da ih nažalost nema mnogo, to je otežalo proces traženja odgovarajućeg programa i samog apliciranja, ali svakako smatram da ukoliko se dovoljno posvetite možete da nađete dovoljno informacija na site-ovima željenih fakulteta.
Kako ste donijeli odluku da Prag bude vaš izbor za studiranje? Šta je presudilo u toj odluci? Prije svega mi se dopao program koji je nudio hemijski fakultet u Pragu, s obzirom da predstavlja kombinaciju svega što mene interesuje. Pored toga, Prag je prelijep grad u kojem bi svaki student mogao da uživa u studentskim danima i da ih iskoristi na mnogo načina. Takođe, s obzirom da je Prag evropski grad, to mi omogućava da češće idem kući.
Kako su vaši roditelji i prijatelji reagovali na vašu odluku da studirate u inostranstvu? Moji roditelji i prijatelji su reagovali s velikom podrškom i radošću na moju odluku da studiram u inostranstvu. Roditelji su bili izuzetno ponosni i srećni zbog prilike koja mi se ukazala, vjerujući da će mi to iskustvo donijeti mnoge koristi. Prijatelji su takođe izrazili svoju sreću i ohrabrenje, ističući kako je to sjajna prilika za moj lični i profesionalni razvoj. Njihova zajednička podrška mi je pružila dodatnu motivaciju da nastavim s tim planom.
Koje su najveće prednosti studiranja u inostranstvu koje ste do sada iskusili? Najveće prednosti studiranja u inostranstvu koje sam do sada iskusila uključuju nekoliko ključnih aspekata. Prvo, studiranje na engleskom jeziku mi je omogućilo značajno usavršavanje istog, što je od velike važnosti za moju buduću karijeru. Drugo, imala sam priliku da učim o različitim kulturama, što je proširilo moje vidike i povećalo moje razumijevanje svijeta. Treće, upoznala sam ljude iz mnogih kako evropskih tako i azijskih i afričkih država, što je obogatilo moje iskustvo i omogućilo mi da steknem prijatelje širom planete. Last but definitely not least, studiranje u državi centralne Evrope pruža bolju povezanost sa drugim evropskim državama, olakšavajući putovanja i istraživanje novih zemalja.
Da li ste naišli na neke izazove ili teškoće zbog odlaska na studije u inostranstvo? Kako ste ih prevazišli? Izazovi su u svemu neminovni, pa tako i kad je studiranje u inostranstvu u pitanju: jezička barijera, nova kultura, običaji, drugačija (gora:)) hrana, nostalgija za domom… sve su to razne poteškoće sa kojima se susreo vjerujem svaki student. Međutim, smatram da se na sve to čovjek navikne, samo treba dati vremena i u glavi uvijek imati svoj primarni cilj i razlog zašto ste tu gdje jeste.
Kako vam je studiranje u Pragu omogućilo da se razvijate kao budući biohemičar? Studiranje u Pragu mi je omogućilo značajan razvoj kao budućem biohemičaru na više načina. Prije svega, imam pristup vrhunskoj opremi i laboratorijama, što mi je omogućilo da steknem praktično iskustvo i unaprijedim svoje istraživačke vještine. Program na engleskom jeziku mi je omogućio da usavršim stručnu terminologiju i komunikacione vještine, što je ključno za rad u međunarodnom okruženju. Zatim, interakcija sa profesorima i kolegama iz različitih djelova svijeta mi je pružila različite perspektive i pristupe u rješavanju problema, čime sam proširila svoje naučne vidike. Konačno, blizina i povezanost Praga sa drugim evropskim istraživačkim centrima i univerzitetima omogućila mi je umrežavanje i saradnju na različitim projektima, što je dragocjeno za moj profesionalni razvoj.
Na koji način je iskustvo studiranja u inostranstvu uticalo na vaš društveni život i prijateljstva? Iskustvo studiranja u inostranstvu je pozitivno uticalo na moj društveni život i prijateljstva. Prije svega, kao što sam i ranije pomenula, omogućilo mi je da upoznam ljude iz različitih djelova svijeta. Stekla sam prijatelje iz raznih zemalja, s kojima sam izgradila čvrsta i trajna prijateljstva. Takođe, prilika da živim i radim u multikulturalnom okruženju razvila je moje socijalne vještine i povećala sposobnost prilagođavanja različitim društvenim situacijama. Sve ovo je rezultiralo bogatijem i dinamičnijem društvenom životu, pružajući mi mrežu prijatelja i kontakata širom svijeta.
Šta mislite da biste propustili ili izgubili da ste ostali studirati u svojoj zemlji umjesto odlaska u inostranstvo?S obzirom da sam odlučila da studiram u inostranstvu prije svega zbog karijere, smatram da ne bih imala pristup ovoliko kvalitetnim istraživačkim resursima kao i akademskim mogućnostima da sam ostala studirati u Crnoj Gori. Pored toga, ostala bih uskraćena kad je u pitanju upoznavanje različitih ljudi, kultura, perspektiva, a samim tim i proširivanja sopstvenih vidika koji su neprocjenjivi za lični i profesionalni rast.
Dunja je kroz odlučnost i prilagodljivost uspela da prevaziđe prepreke i iskoristi mogućnosti koje su joj se pružile. Njena priča služi kao inspiracija za sve mlade ljude koji se suočavaju s odlukom da napuste svoju zemlju u potrazi za obrazovanjem, naglašavajući koliko takvo iskustvo može obogatiti i osnažiti njihovu ličnost i profesionalnu budućnost.
Autor: Kreže M.