Foto:gov.me/B.Іupić
Osnovno državno tužilaštvo u Beranama će tek da donese odluku da li će podnijeti žalbu na presudu po kojoj je Beranac Aleksandar Savović osuđen na sedam mjeseci zatvora zbog ugrožavanja sigurnosti sugrađaninu Igoru Tomkiću i osobama koje ga podržavaju tako što je u julu postavio prijeteći video snimak na društvenoj mreži Instagram, rečeno je Pobjedi u odgovoru koji je potpisao državni tužilac Marko Bojović.
''Nakon što bude dostavljen ovjereni prepis presude Osnovnog suda u Beranama, kojom je A. S. iz Berana oglašen krivim zbog krivičnog djela ugrožavanje sigurnosti izvršenog na štetu oštećenog I. T. iz Berana i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od sedam mjeseci, Osnovno državno tužilaštvo u Beranama će donijeti odluku da li će protiv naznačene presude izjaviti žalbu'' – piše u odgovoru koji je dostavljen Pobjedi.
Iako osuđen za drugi nasrtaj na hrvatsku porodicu Tomkić, sud je Savoviću ukinuo pritvor, što je za Igora Tomkića obeshrabrujuće.
''Nijesam uzeo advokata, jer sam vjerovao da će sud da donese pravednu odluku, ali pogiješio sam'' – rekao je Tomkić razočarano.
On je u izjavi za Pobjedu naglasio da nijesu u pitanju samo on i njegova porodica, već da se mještani naselja Dolac ne osjećaju bezbjedno zbog odluke suda da pusti Savovića, nakon što je više puta napao Tomkiće, ali i javno zaprijetio onima koji ga podržavaju. Prema saznanjima Pobjede, tužiteljka je insistirala da Savović ostane u pritvoru, ali sudija je odlučio da Savovića pusti na slobodu.
''Mještani strahuju, ali ne smiju da kažu javno, zbog prijetnji. Smatrao sam da će država i zakon na ovim slučajevima da pokažu zube, ali potpuno su zakazali, što je poraz i za mene i za državu'' – kategoričan je Tomkić.
Savović je u aprilu zapalio prodavnicu Tomkića u naselju Dolac u Beranama, za šta je u junu osuđen na godinu i dva mjeseca zatvora, do pravosnažnosti presude. Međutim, već početkom jula uslijedila je nova prijetnja Tomkićima od Savovića, nakon čega je opet uhapšen. Pošto je osuđen i za ovaj nasrtaj na Tomkiće, opet je pušten na slobodu, do pravosnažnosti presude. Igor Tomkić, prije nego mu je zapaljena prodavnica bio je žrtva brutalnog prebijanja grupe huligana iz beranskog naselja Dolac, za što su mladići osuđeni. Vjeruje se da su to Savovićevi prijatelji.
Odgovornost Puštanjem Savovića na slobodu nije zadovoljan ni predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović.
''Slučaj Tomkić dirnuo je cijelu dobronamjernu, siguran sam ubjedljivo većinsku, Crnu Goru. Igor Tomkić sa svojim bližnjima brani one vrijednosti našeg društva kojim se dičimo. Kako da budemo zadovoljni puštanjem na slobodu Savovića koji je već pokazao sklonost ka ponavljanju krivičnog djela? Kako ta odluka utiče na atmosferu u kojoj žive Tomkići? Jasni su odgovori na ova pitanja. Izražavam opravdanu bojazan da Savović ne nastavi s radnjama kakvim je sklon i da pored efektne akcije policije i tužilaštva, koji su pokazali odlučnost, opet se suočimo s onima koji bi da nas vrate u devedesete. No, tada odgovornost neće biti samo na njima'' – upozorava Vuksanović.
Rekao je da je sa političke pozicije nezahvalno komentarisati sudski postupak i ulaziti u pravnu analizu procesa, ali da, kao čovjek, nije srećan zbog ovakve sudske odluke.
Da nije jednostavno komentarisati nepravosnažne presude smatra i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Saša Zeković, koji je juče Pobjedi rekao da je važno voditi računa da se ne ugrozi nezavisnost sudstva i postupajućeg sudije.
''Prema raspoloživim podacima Savjeta, žalbe će uložiti i tužilaštvo i odbrana pa će se tek nakon pravosnažne presude moći konkretnije govoriti o djelotvornosti sudske zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori'' – kaže Zeković.
Kada je riječ o odmjeravanju kazne za krivično djelo učinjeno iz mržnje predviđene su, dodaje on, posebne okolnosti i to je prepoznao naš Krivični zakon.
''Međutim, kada se objave odluke suda, fokus društvene pažnje je na sudiji, a nekako se zanemari tužilaštvo i njegova uloga u kvalifikovanju krivičnog djela. Zapostavlja se suština problema da je u praksi zločin iz mržnje u crnogorskom kontekstu krivičnopravne zaštite još nedovoljno prepoznat. Odgovornost je na tužilaštvu da uz rasvjetljavanje osnovnog krivičnog djela prepozna i dokaže upravo taj motiv. To ukazuje da treba jačati kapacitete u domenu prepoznavanja i procesuiranja zločina iz mržnje'' – naglašava Zeković.
Za Savjet je, kako kaže, važno da se osigura, u svakom trenutku, efikasno postupanje policije.
''Najnoviji podaci ukazuju da su službenici Centra bezbjednosti Berane preduzeli potrebne preventivne aktivnosti. Slučaj se i dalje prati. Obavljen je, po puštanju na slobodu, razgovor sa nepravosnažnim osuđenim licem koje je upozoreno na dalje ponašanje, a porodici Tomkić policija i dalje pruža dvadesetčetvoročasovno obezbjeđenje mjesta stanovanja'' – rekao je Zeković.
Igor Tomkić kazao je Pobjedi, nakon što je u srijedu izrečena presuda Aleksandru Savović, da nije zadovoljan, ali da neće uložiti žalbu.
''Procijenite da li je posrijedi pravedna kazna ako neko za mjesec pravi dva krivična djela, pušten je iz pritvora, postoji mogućnost da ponovo napravi nešto. Ja znam da to nije odmjerena kazna. Kazna je maksimalna bila godinu, oni su mu dali sedam mjeseci. Prije toga je već bio počinilac krivičnih djela, povratnik iz zatvora. Što ja sada treba da očekujem da mi se ponovo desi nešto još gore i teže da bi država procijenila da njega ne puste iz pritvora'' – kazao je Tomkić.
Na video-snimku, sa društvene mreže Instagram, koji je 9. jula prenio portal Antena M, vidi se kako Savović, u ulozi snimatelja, sa tri muškarca hoda asfaltiranom pješačkom stazom. Tada je poručio da će „svima da vrate“ i to „troduplo“, te da „ne znaju što ih čeka“.
''Čeka ih krvna osveta nisu svjesni, osveta će biti strašna. Pokaj se sotono, pokaj se sotono (smijeh)… ''-fragment je video snimka Savovića sa Instagrama.
Maltretiranje, kako je ranije ispričao Tomkić, počelo je 2016. kada se sa porodicom vratio iz Njemačke u Berane, nakon što im je odbijen zahtjev za azil. Tomkići, porodica porijeklom iz Hrvatske, u gradu na Limu živjeli su mirno više od šest decenija do tada. Javnost je od početka oštro reagovala na ovaj slučaj, posebno zato što se sumnja da je osnov za napad Tomkićevo hrvatsko porijeklo, tražeći žustriju reakciju državnih organa.