KCCG: SISTEM I SLUŽBE TREBA DA BUDU JEDINA “VEZA” GRAĐANIMA ZA OSTVARIVANJE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE

Radio Titograd

25.06.2026, 14:18h

2 min

Povodom izjava poslanika prim. dr Nermina Abdića, ljekara zaposlenog u KCCG,
prilikom nedavnog zasjedanja Skupštine Crne Gore, dužni smo da reagujemo u cilju
očuvanja integriteta najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori.
U konkretnom, dr Abdić, koristeći poziciju poslanika u Skupštini Crne Gore, koristi
javni prostor za iznošenje podataka koji se tiču čekanja na dijagnostiče preglede onkoloških
pacijenata koji po prirodi oboljenja imaju pravo na prioritetni tretman i time kratka vremena
čekanja na bilo koji medicinski tretman u KCCG.
Iako nijesmo u mogućnosti da utvrdimo pouzdanost i opravdanost prioritetnosti za
slučajeve koje je dr Abdić iznio u Skupštini, jer nam iste na naš zahtjev, radi provjere, nije
dostavio, mišljenja smo da na ukupan broj usluga zdravstvene zaštite koje pružamo
povremeno može doći do grešaka, bilo da se radi o administrativnim ili tehničkim.
Međutim, ono što ja važno za crnogorsku javnost jeste da se greške ne trebaju
ispravljati kroz javni prostor već kroz izgrađeni zdravstveni sistem koji je osposobljen za
reagovanje u takvim slučajevima. Naročito ne može biti dopustljivo ispravljanje grešaka
putem ličnih intervencija jer se takvim protivzakonitim “završavanjem” stvara osnov za osjećaj
nepravde i urušavanje integriteta insitutucije.
Uprava KCCG cijeni napore dr Abdića, koji je i u javnosti prepoznat kao ljekar blizak
narodu, “narodski doktor” da pomogne i izađe u susret pacijentima, ali ga ovim putem
informišemo da sve zahtjeve pacijenata koji imaju poteškoće ili osjećaj da im je nešto
uskraćeno u ostvarivanju prava treba da uputi na nadležne službe KCCG, jer je to jedini
zakoniti način da im pomognemo.

Upravo to i jeste jedan od zadataka Službe za zaštitu prava pacijenata KCCG koja u
svom dosadašnjem radu, a što je i vidljivo kroz ostvarene rezultate, stručno, praovremeno i
odgovorno reaguje na pritužbe i zahtjeve pacijenata koji smatraju da im je ugroženo pravo na
zdravstvenu zaštitu.
Na kraju, a što je i čest slučaj, pacijenti se obraćaju direktno direktoru KCCG na
službeni mejl koji takođe preko Službe zaštitnika prava pacijenata uvijek procesuira na dalje
postupanje da bi se omogućila puna zdravstvena zastita. I ovim putem apeluje na građane
da uvijek mogu da mu se obrate i da će dobiti odgovor u zakonskom roku, te da im ne treba
nikakva veza u KC, jer postoje službe koje time bave.
U kontekstu navedenog, sve slične izjave i ponašanja mogu ugroziti integritet
zdravstvene ustanove, uticati na stvaranje nepovjerenja u zdravstvenu ustanovu i stvoriti
osjećaj nepravde kod pacijenata što je u potpunoj suprotnosti sa politikom i aktivnostima
upravljanja KCCG, odnosno suprotno nastojanju pravedne, dostupne i transparentne
zdravstvene zaštite svim njenim korisnicima.
Nadamo se da će dr Abdić, a i svi drugi poslanici naročito ljekari kojih ima puno u
Skupštini Crne Gore dati svoj puni doprinos u izgradnji zdravstva jednakog za sve kaže se u saopštenju.

Autor:radiotitograd.me

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

25.06.2026. u 16:52h

Titogradske vijesti, top2, Uncategorized

25.06.2026. u 16:44h

Titogradske vijesti, top2

25.06.2026. u 16:13h

Titogradske vijesti, top2

25.06.2026. u 13:33h

Titogradske vijesti, top2

25.06.2026. u 12:38h

15.06.2026. u 17:02h

15.06.2026. u 17:02h

Skip to content