CGO: VUČIĆEV REŽIM PONOVO TARGETIRA BALŠU BOŽOVIĆA

Radio Titograd

10.06.2026, 12:06h

2 min

Foto:CGO

Izražava punu solidarnost i podršku našem dugogodišnjem partneru Balši Božoviću, direktoru Regionalne akademije za razvoj demokratije (ADD), i njegovoj porodici, koji su ponovo izloženi javnom targetiranju, etiketiranju i prijetnjama u režimskom medijskom prostoru u Srbiji, ovog puta u emisiji „Hit tvit“ na TV Pink.

 

Kada se na televiziji sa nacionalnom frekvencijom jedna porodica proglašava „opasnom po Srbiju“, kada se bez ikakvih dokaza dovodi u vezu sa kriminalnim strukturama, kada se koriste pogrdne kvalifikacije za Crnogorce i javno priziva obračun „po kratkom postupku“, tada više nije riječ o političkim razlikama ili sukobu mišljenja. Napad na Balšu Božovića je još jedna poruka Vučićevog režima upućena svima koji brane demokratske vrijednosti, kritičko mišljenje i pravo da se govori slobodno.

 

U atmosferi koju godinama proizvodi režimska propaganda u Srbiji, Crnogorcima se osporavaju identitet, istorija i posebnost, dok se njihova nacionalnost naglašava gotovo isključivo kada treba proizvesti negativne stereotipe ili povezati Crnu Goru i Crnogorce sa kriminalom i aferama.

 

Istorija regiona nas je naučila da sistematsko targetiranje, dehumanizacija i crtanje meta nijesu bezazleni i da često predstavljaju uvod u ozbiljnije ugrožavanje bezbjednosti i ljudskih prava. To je iznimno opasno u državama hibridnih režima, kakvom relevantni međunarodni izvještaji označavaju Srbiju, sa izraženom tendencijom daljeg autoritarnog razvoja i institucijama koje ne štite građane od ovakvih kampanja. Stoga i progresivno građanstvo i EU insistiraju, između ostalog, na profesionalnom i funkcionalnom Regulatornom tijelu za elektronske medije (REM) u Srbiji.

 

Odavno je Vučićev režim izgubio demokratski kompas, ali i prešao granicu između političkog obračuna i javnog progona neistomišljenika. U ovom slučaju, doprinos stvaranju atmosfere mržnje, straha i linča i njenom normalizovanju dali su i voditeljka emisije Verica Bradić, predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i političar iz Crne Gore Vladislav Dajković, koji nose i odgovornost za za svaku dalju neprijatnost koju može doživjeti Balša Božović i njegova porodica.

 

https://x.com/CGOCCE/status/2064635090118824328

 

Autor:Radiotitograd.me

Podijeli na:

Magazin, Titogradske vijesti, top2

10.06.2026. u 13:34h

Magazin, Titogradske vijesti, top1

10.06.2026. u 13:14h

Titogradske vijesti, top2

10.06.2026. u 12:23h

Titogradske vijesti, top2

10.06.2026. u 12:15h

10.05.2026. u 21:51h

10.05.2026. u 21:51h

Skip to content