Zelenski zahvalio Starmeru na podršci; Orban: EU da započne direktne razgovore sa Rusijom

Radio Titograd

02.03.2025, 08:56h

2 min

Foto:Guliver

 

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov obavijestio je Tursku i Mađarsku o ukrajinskom napadu na infrastrukturu Turskog toka. Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je Evropsku uniju da započne direktne razgovore sa Rusijom o prekidu vatre.

Rusija: Stradala 652 civila u ukrajinskim napadima na naše regione

Najmanje 652 civila su ubijena, a skoro 3.000 ih je povrijeđeno u ukrajinskim napadima na ruske regione, kao i blizu ukrajinsko-ruske granice, rekao je šef ruskog istražnog komiteta Aleksandar Bastrikin.

Zelenski zahvalio Starmeru na podršci

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski saopštio je da je u Londonu imao “sadržajan i topao” susret sa britanskim premijerom Kirom Starmerom.

“Razgovarali smo o izazovima sa kojima se suočava Ukrajina i cijela Evropa, koordinaciji sa partnerima, konkretnim koracima za jačanje ukrajinske pozicije i okončanju rata pravednim mirom, uz čvrste bezbjednosne garancije”, naveo je Zelenski na platformi X.

Podsjetio je da je britanski premijer izrazio principijelnu podršku, kao i da su na sastanku Ukrajina i Velika Britanija potpisale ugovor o zajmu.

“Zajam će poboljšati odbrambene sposobnosti Ukrajine i biće otplaćen prihodima od zamrznute ruske imovine. Sredstva će biti usmjerena na proizvodnju oružja u Ukrajini. Ovo je istinska pravda – onaj ko je započeo rat mora da plati”, istakao je ukrajinski lider.

Nastavljaju se reakcije na burnu raspravu u Ovalnom kabinetu

Nastavljaju se reakcije na burnu raspravu u Ovalnom kabinetu Bijele kuće predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog s američkim Donaldom Trampom i njegovom administracijom.

Zelenski priznaje da je američka pomoć ključna za opstanak Ukrajine i ističe da, uprkos “teškom dijalogu” sa Trampom, SAD i Ukrajina ostaju strateški partneri.

Međutim, kaže da nije “uradio ništa loše” i da ne duguje izvinjenje američkom predsjedniku.

Iz Evrope stižu podrške Ukrajini, ali i pozivi Zelenskom da se vrati pregovorima s Trampom.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute pozvao je ukrajinskog predsjednika da pronađe način za poboljšanje odnosa s administracijom i da se izvini Trampu. Poručuje da “vrijedi poštovati” ono što je američki predsjednik uradio za Kijev.

Nakon Vašingtona, Zelenski je posjetio London. Premijer Kir Starmer mu je obećao da će Velika Britanija podržavati Ukrajinu koliko god bude bilo potrebno.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni pozvala je na hitan samit SAD, Evrope i saveznika, rekavši da podjele čine Zapad ”slabijim”.

Poljski predsjednik Andžej Duda ističe da ne vidi da bi iko drugi osim SAD imao moć da zaustavi rusku agresiju na Ukrajinu i da bi za Zelenskog najbolje bilo da nastavi pregovore s Trampom.

Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je EU da započne direktne razgovore sa Rusijom o prekidu vatre u sukobu u Ukrajini i da ne pokušava da pronađe kompromis među njenim članicama.

Zamjenik predsednika Savjeta za nacionalnu bezbjednost Rusije Dmitrij Medvedev tvrdi da je Rusija spremna na fleksibilnost u razgovorima o Ukrajini, ali samo u skladu sa ruskim ustavom i realnošću na terenu.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov obavijestio je šefove diplomatija Turske i Mađarske, Hakana Fidana i Petera Sijarta, o ukrajinskom napadu sa tri bespilotne letjelice na infrastrukturu Turskog toka.

Fidan obećava da će preduzeti mjere u vezi s tim napadom.

Sijarto upozorava da je gasovod Turski tok garancija za snabdijevanje Mađarske gasom i da bi svaki mogući prekid njegovog rada bi ozbiljno uticao na energetsku bezbjednost te zemlje.

Podsjeća da se Evropska komisija nedavno obavezala da će osigurati da Ukrajina ne napadne infrastrukturu koja snabdijeva Evropsku uniju.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

04.03.2025. u 14:40h

Titogradske vijesti, top2

04.03.2025. u 13:00h

Titogradske vijesti, top2

04.03.2025. u 12:32h

Skip to content