Foto:Pixabay
Predsjednica Evropskog parlamenta, predsjednica Evropske komisije i predsjednik Evropskog savjeta u zajedničkoj izjavi, povodom treće godišnjice rata u Ukrajini, naveli su da je “svoj okrutni rat Rusija namjerno usmjerila na civilnu i kritičnu infrastrukturu”, kao i da je ukrajinski narod pokazao hrabrost u odbrani svoje zemlje i temeljnih načela međunarodnog prava.
„Rusija i njeno vođstvo snose isključivu odgovornost za taj rat i zločine počinjene nad ukrajinskim stanovništvom. I dalje pozivamo na odgovornost za sve ratne zločine i zločine protiv čovječnosti koji su počinjeni. Pozdravljamo nedavne korake prema uspostavljanju Posebnog suda za zločin agresije nad Ukrajinom“, navodi se u saopštenju najviših evropskih zvaničnika.
Dodali su da su EU i njeni partneri djelovali brzo i ujedinjeno kako bi podržali Ukrajinu.
„Evropska unija Ukrajini je pružila privrednu, humanitarnu, finansijsku i vojnu pomoć u ukupnom iznosu od 135 milijardi eura, uz vojnu podršku od 48,7 milijardi eura. Evropska unija nastaviće Ukrajini da pruža redovnu i predvidljivu finansijsku podršku, uključujući obnovu zemlje nakon rata“, navodi se.
Ocjenjuje se da Rusija i njeni građani plaćaju cijenu zbog odluka svog čelnika.
„Zajedno s partnerima uveli smo dosad nezabilježene sankcije protiv Rusije i onih koji su učestvovali u ratu, te smo i dalje spremni da povećamo pritisak na Rusiju kako bi se ograničila njena sposobnost vođenja rata. Dobit od zamrznute ruske imovine već upotrebljavamo za podršku odbrambenoj industriji i energetskom oporavku Ukrajine. Danas smo prihvatili šesnaesti paket sankcija, kako bismo dodatno povećali kolektivni pritisak na Rusiju da okonča svoju ratnu agresiju“, ukazuje se u saopštenju.
Dodaje se da su istovremeno na nivou EU preduzeli dosad nezabilježene mjere za povećanje proizvodnje evropske odbrambene industrije, kao i da nastavljaju sa jačanjem vlastitih kapaciteta.
„To će nam omogućiti dodatnu vojnu podršku i saradnju s Ukrajinom, te istovremeno jačanje naše odbrambene spremnosti i evropskog suvereniteta. Ukrajina je dio naše evropske porodice. Ukrajinci su izrazili želju za budućnošću unutar Evropske unije. Priznali smo to, dodijelivši Ukrajini status zemlje kandidatkinje i pokrenuli pregovore o pristupanju. Ukrajina je u najzahtjevnijim okolnostima ostvarila znatan napredak u reformama povezanima s pristupanjem. Već integrišemo Ukrajinu u unutrašnje tržište EU. Budućnost Ukrajine i njenih građana je u Evropi“, poručili su evropski zvaničnici.
Zaključuju da je važno da se u izazovnom međunarodnom okruženju održi globalna solidarnost s Ukrajinom.
„Ističemo potrebu da se obezbijedi kontinuirana usmjerenost međunarodne zajednice na podršku Ukrajini u postizanju sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira na osnovu ukrajinske mirovne formule. Čvrsto smo uz Ukrajinu i ponovno potvrđujemo da će prevladati mir, bezbjednost i pravda“, navodi se u saopštenju.
Izvor:RTCG