Foto:Shutterstock
Iz Akademije ženskog liderstva poručili su da je ženama potrebna stvarna sloboda da se profesionalno ostvaruju u oblastima koje vole, a ne u oblastima koje im društvo dodeljuje.
Dok se posljednjih mjeseci na ulicama Srbije vode važne studentske i građanske bitke za poštovanje Ustava i zakona, iz Akademije ženskog liderstva, žele da skrenu pažnju na ključno pitanje za budućnost našeg društva – položaj djevojaka i žena u nauci.
“Mnoge koleginice sa fakulteta na kojima se izučavaju matematika, inženjerstvo, nauka i tehnologija (MINT/STEM) danas nas zadivljuju i inspirišu svojim govorima, hrabrosti, liderstvom, koju svakodnevno pokazuju u studentskim blokadama i na ulici. Podaci u Srbiji pokazuju da žene u većem procentu završavaju gimnazije, fakultete i master studije. Ipak, njihovo prisustvo u STEM oblastima i dalje je nedovoljno, a barijere sa kojima se suočavaju otežavaju im napredak i karijeru u nauci”, istakli su oni.
Prema njihovim riječima, ženama je potrebna stvarna sloboda da se profesionalno ostvaruju u oblastima koje vole, a ne u oblastima koje im društvo dodeljuje.
“Zato je naš zadatak da osnažimo djevojke, stvorimo ambijent i poručimo im da su njihove ambicije i snovi dostižni. Kao društvo, moramo da uklonimo prepreke koje koče njihov razvoj i da ih podstaknemo da se opredijele za naučne i tehnološke karijere. Raznolikost ljudi u naučnim istraživanjama donosi nove perspektive, talente i kreativnost, a budućnost održivog razvoja zavisi, prije svega, od toga da iskoristimo sav potencijal koji djevojke i žene posjeduju”, naveli su oni.
Kako su dodali, rješavanje najvećih izazova Agende za održivi razvoj Ujedinjenih nacija – od poboljšanja zdravlja do borbe protiv klimatskih promjena – oslanjaće se na nauku, inovacije i tehnološki razvoj.
“Da bi žene u punoj mjeri bile dio tih procesa, neophodno je stvoriti ambijent bez diskriminacije, stereotipa i predrasuda. Zbog toga izražavamo veliku zabrinutost zbog toga što je, i poslije osam mjeseci, Zakon o rodnoj ravnopravnosti i dalje suspendovan”, naglasili su u saopštenju.
Kako su kazali, Međunarodni dan djevojaka i žena u nauci, koji se obilježava 11. februara, podsjeća nas da su žene i djevojke nezaobilazan dio naučne zajednice i da njihovo učešće treba snažno inspirisati i podsticati.
“Glavni razlozi zbog kojih djevojke rjeđe biraju STEM studije leže u društvenim stereotipima koji ih udaljavaju od ovih oblasti. Znamo da su inspiracija i podrška ključne. Kao dio globalne Inspiring Girls mreže, pozivamo vas da zajedno gradimo svijet u kojem će svaka djevojka moći da ostvari svoje naučne ambicije i talente bez ikakvih ograničenja”, poručili su oni.
Kako su zaključili, rad Akademije ženskog liderstva podržava Beogradska otvorena škola, kroz program”Mladi i mediji za demokratski razvoj” uz finansijsku podršku Švedske.
Izvor:CDM