Evropska akademija liderstva organizuje ljetnju školu ženskog liderstva u Finskoj

Radio Titograd

11.02.2025, 09:03h

3 min

Foto:ELA

 

Evropska akademija liderstva (European Leadership Academy, ELA) organizuje peto izdanje Ljetnje škole za žensko liderstvo u digitalnom dobu koje će se održati u Helsinkiju od 12. do 18. jula.

Kako su naveli u saopštenju, otvorene su prijave za Ljetnju školu ženskog liderstva u digitalnom dobu koja će se održati od 12. do 18. jula u Helsinkiju.

“Nakon uspješnih prethodnih izdanja Evropske akademije liderstva u Francuskoj, Španiji, Poljskoj, Portugalu, Češkoj i Hrvatskoj, renomirana platforma kompanije Huawei sa zadovoljstvom najavljuje peto izdanje Ljetnje škole za žensko liderstvo u digitalnom dobu. Program će se održati u Helsinkiju, Finska, od 12. do 18. jula. Ova sedmodnevna obuka okupiće vrhunske stručnjake, uticajne ličnosti i inspirativne mentore, pružajući intenzivno iskustvo učenja uporedivo s najboljim MBA programima vodećih univerziteta”, istakli su oni.

Prema njihovim riječima, na impresivnoj listi od preko 300 svjetskih lidera koji su inspirisali polaznike prethodnih izdanja našli su se, između ostalih, i:  premijer Španije (2004-2011) Hose Luis Rodrigez Zapatero, ministarka za životnu sredinu i energetiku Portugala Mari da Graca Karvalho, stručna predavačica i zamjenica šefa Odsjeka za ekonomiju na Univerzitetu Yale Evangelia Čalioti,  viša istraživačica na Univerzitetu Harvard Aleksandra Przegalinska,; šefica digitalne transformacije i AI strategija pri UNIDO-uAna Paula Nišio,

“Koordinatorka UNESCO Global Skills Academy-je Soledad Patinjo, članica Upravnog odbora Evropskog savjeta za inovacije (EIC) Ana Barjašić; tehnološki direktori vodećih evropskih telekom operatera, uključujući Suzan Trejsi iz SIRO-a i Danijelu Bistrički-Morović iz hrvatskog Telemacha; zatim Paloma Aba, direktorica Evropske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i životnu sredinu; Sara Karer, glavna politička službenica u Svjetskom programu za hranu Ujedinjenih nacija; različiti poslanici Evropskog parlamenta, uključujući Iratke Garsiju, Karla Reslera, Svetelinu Penkovu, Marka Angela, Katarinu Rutg i Alesandru Moreti; bivše evropske komesarke Violeta Bulc i Androula Vasiliou; bivša potpredsjednica vlade Irske Meri Koulhan, kao i neki od najtraženijih evropskih preduzetnika u oblasti tehnologije za dobrobit društva, uključujući Doru Palfi i Kornela Amarieia, izvršne direktore kompanija imagiLabs i .lumen”, naveli su.

Kao dio Huawei inicijative, kako su dodali, “Seeds for the Future”, ELA potvrđuje snažnu posvećenost kompanije unapređenju digitalne inkluzije, nudeći ženama mogućnost da pod punim stipendijama steknu kvalitetno obrazovanje u oblasti liderstva i tehnologije.

“Želimo da stvorimo svijet u kojem svako, bez obzira na svoje porijeklo, može da doprinese održivoj budućnosti uz podršku tehnologije”, izvršni je potpredsjednik Huaweija za evropski region Toni Jong Jin. 

Prema riječima glavne predstavnice Huaweija pri institucijama EU Seline Ven, razvoj talenata jedna je od naših ključnih inicijativa za jačanje konkurentnosti Evrope.

“Svake godine obučavamo hiljade profesionalaca iz ICT sektora, među kojima su i brojne žene. Uz odgovarajuću obuku, svako može igrati ključnu ulogu u kreiranju sigurnijih i efikasnijih inovacija”, naglasila je ona.

Direktorka Evropske akademije liderstva i rukovoditeljka sektora za raznolikost, ravnopravnost i inkluziju u Huawei Europe Berta Herero, izjavila je  da kada su pokrenuli ovaj program prije četiri godine, bili su pioniri.

“Danas, dok inicijative za rodnu ravnopravnost trebaju podršku veću nego ikada, mi ostajemo posvećeni. Ovogodišnja Ljetnja škola transformisaće način na koji Evropa usklađuje socioekonomsku inkluziju sa tehnološkim inovacijama, otvarajući put ka svjetlijoj budućnosti za sve”, navela je.

Direktorka za javne poslove i komunikacije Huawei Finske Henarikka Ninisto poručila je da su oduševljeni što su domaćini ovog izuzetnog programa.

“Finska je uvijek bila pionir u inovacijama i jednakosti, a ponosni smo što pružamo platformu koja podstiče razmjenu znanja, mentorstvo i osnaživanje žena, podržavajući novu generaciju lidera koji će donijeti pozitivne promjene u tehnološkom sektoru i šire”, istakla je.

Uspjeh ELA programa i kako se prijaviti:

Od svog osnivanja 2021. godine, Evropska akademija liderstva privukla je više od 12.000 aplikanata iz cijele Evrope, učvrstivši svoju poziciju kao jedan od najprestižnijih programa za žene koje žele oblikovati budućnost.

“Program obuhvata ključne teme, uključujući liderstvo, etiku AI-ja, javni nastup, nove tehnologije, održivost, preduzetništvo, sajber bezbjednost, globalnu saradnju i upravljanje EU projektima”, pojasnili su.

U posljednje četiri godine, kako su podsjetili, ELA je transformisala živote više od 170 žena, osnažujući ih da ostvare svoj puni potencijal.

“Danas, alumne ELA programa oblikuju tehnološku industriju, diplomatiju i akademsku zajednicu. Na primjer, Hana Lahe (2023) postala je najmlađa članica Parlamenta Estonije. Dalia Alić (2021) postala je najmlađa dobitnica nagrade “Women of Influence” u Hrvatskoj i sada radi u Ministarstvu vanjskih poslova. Preslava Kuzova (2022) sada je softverska inženjerka u velikoj tehnološkoj kompaniji”, kazali su.

Kako su dodali, učešće u ELA programima predstavlja jedinstveno iskustvo.

Austrijska predstavnica iz 2021, Lisa Oberaigner, rekla je da joj je ljetnja škola omogućila da upozna lidere iz različitih oblasti, što joj je pružilo nove perspektive i ideje za razvoj liderstva i karijere.

“Švedska alumna iz 2022, Elova Regard, izjavila je da je Huawei inicijativa nevjerovatna. Smatra da bi sve velike tehnološke kompanije trebalo da preduzmu slične korake kako bi inspirisale mlade žene da uđu u tehnološki sektor”, mišljenja je ona.

Belgijska alumna iz 2024, Viktoria Vandenberhe, dodala je da je bilo to nezaboravno iskustvo.

“Strast i stručnost predavača inspirisali su me da težim izvrsnosti u karijeri i ostvarim značajan uticaj u svijetu”, kazala je.

Kako su zaključili, prijave su otvorene do 12. marta, a mogu se podnijeti putem zvaničnog ELA sajta.

“Nezavisni žiri, sastavljen od poslovnih lidera, akademika, donosioca odluka i predstavnika civilnog sektora iz cijele Evrope, odabraće 25 stipenditkinja za ovaj prestižni program. Po prvi put, prijave su otvorene ne samo za zemlje EU-27, Zapadni Balkan i Ukrajinu, već i za kandidate iz Islanda, Norveške, Švajcarske, Turske i Moldavije”, naglasili su.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Video hit dana,

18:09h

Titogradske vijesti, top2

11.02.2025. u 12:30h

Titogradske vijesti, top2

11.02.2025. u 12:21h

Skip to content