Foto: NSD
Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Miloš Spaić reagovao je dio civilnog sektora, u čije ime je istupilo UMHCG, koji podržava njihov predlog koji se odnosi na to da se izmijeni definicija javnih funkcionera u Zakonu o sprečavanju korupcije, navodeći da je nažalost ovo izgleda još jedan pokušaj da se izbjegne odgovornost i transparentnost, a sve vođeno ličnim interesima, a pod plaštom borbe za interese osoba sa invaliditetom.
“Dio civilnog sektora, u čije ime je istupilo UMHCG, koji podržava njihov predlog koji se odnosi na to da se izmijeni definicija janih funkcionera u Zakonu o sprečavanju korupcije u smislu da se jasno izuzmu predstavnici NVO i socijalnih partnera, odnosno da pomenuti više ne budu javni funkcioneri. U članu 3 stav 1, pomenutog Zakona, javnim funkcionerima se smatraju izabrani i imenovani na javne funkcije što uključuje i predložene predstavnike NVO”, istakao je Spaić.
Kako je dodao, po mišljenju UMHCG-a i onih koji ih podržavaju to ograničava djelovanje NVO sektora.
“Uslov za kandidovanje u radna ili savjetodavna tijela koja se formiraju za potrebe Vlade ili institucije jeste da kandidat nije javni funkcioner ili da nije politički aktivan, a izborom ili imenovanjem kandidat postaje javni funkcioner”, naveo je poslanik NSD-a.
Ovakav propis, kako je kazao, je sasvim logičan jer se prije izbora vodi računa o nepristrasnosti bilo kojoj političkoj strukturi, odnosno da kandidat nije javni funkcioner niti politički aktivan, a nakon izbora kandidat postaje javni funkcioner iz razloga da bi imao obavezu prijavljivanja imovine i članstva u upravnim strukturama organizacija, udruženja ili firmi kako bi se izbjegla zloupotreba položaja jer predstavnici NVO sektora su predstavnici ne samo onih koji su ih podržali već čitave grupacije koju predstavljaju u ovom slučaju osoba sa invaliditetom.
“Na ovaj način se ni u kom slučaju ne ograničava djelovanje NVO sektora već se doprinosi transparentnosti i demokratizaciji na način da svi izabrani kandidati ne budu pristrasni već da rade za interes onih koje predstavljaju bez obzira na to da li su ih birali ili ne. Bitno je istaći da se na ovaj način vodi računa o borbi protiv korupcije a takođe može se reći da se u ovako postavljenom pravnim rešenju po kome izabrani i imenovani kandidati postaju javni funkcioneri vodi računa o načelu transparentnosti, a navedeno načelo podrazumjeva odgovornost za sve iskazanu kroz javnost podataka, što neosporno doprinosti demokratizaciji Crne Gore”, tvrdi on.
Spaić je poručio da je nažalost ovo izgleda još jedan pokušaj da se izbjegne odgovornost i transparentnost, a sve vođeno ličnim interesima, a pod plaštom borbe za interese osoba sa invaliditetom.
“Ne sporim doprinos pomenutog udruženja postizanju, nadam se zajedničkog nam cilja, da osobe sa invaliditetom budu ravnopravni članovi društva ali to se mora raditi na objektivan i otvoren način, bez ličnih interesa i bez pokušaja da se malverzacije prikrivaju u ličnu korist. Kao političar koji je između ostalog predstavnik osoba sa invaliditetom a i sam pripadam pomenutoj grupaciji imam profesionalnu i ljudsku obavezu da se borim za realnu priču o osobama sa invaliditetom i da budem zastupnik socijalne pravde jednake za sve i stvaranja sistema gdje neće biti zloupotreba, malverzacija i korupcije”, jasan je on.
Kako je zaključio Spaić, podržava NVO sektor i njihov doprinos, njihova saradnja mora postojati ali na način koji će biti otvoren, nez ličnih interesa, odnosno za dobrobit svih osoba sa invaliditetom i uz poštovanje zakona.
“Nova srpska demokratija kao jedno od osnovnih načela ima borbu protiv korupcije na svim nivoima tako da to pokazujemo i na ovaj način”, kazao je Spaić.
Izvor:CDM