Odbor za ekonomiju usvojio predlog budžeta za 2025. godinu i odluku o zaduženju

Radio Titograd

20.01.2025, 12:14h

2 min

Foto:Skupstina printscreen

 

Odbor za ekonomiju, finansije i budžet usvojio je predlog budžeta za 2025. godinu, uključujući odluku o zaduživanju, tokom nastavka sjednice danas koja je počela još u decembru prošle godine. Poslanici opozicije nijesu prisustvovali ovoj sjednici. Plenarna rasprava o budžetu zakazana je za sjutra, nakon što su prethodne dvije pokušane sjednice bile otkazane zbog političkih nesuglasica, usljed kojih je država ušla u 2025. sa privremenim finansiranjem.

Zdenka Popović iz Demokrata upozorila je na ozbiljne posljedice za ekonomiju ako budžet ne bude usvojen. Kako je istakla, privremeno finansiranje neće biti problem kratkoročno, ali je neuporedivo sa situacijom iz 2021. godine kada je država imala sredstva iz obveznica. Sada, prema njenim riječima, Crna Gora se suočava sa obavezama od 820 miliona eura koje treba da vrati.

“Nešto se želi učiniti da se Crna Gora suoči sa velikim ekonomskim problemima, što može ugroziti povjerenje investitora i ugled države”, navela je Popović.

Poslanica PES-a Branka Marković kritikovala je, kako je navela, pokušaje DPS-a i njihovih partnera da vrate zemlju u stanje ekonomske krize, dodajući da građani zaslužuju odgovornu vlast koja će raditi u interesu države, a ne u korist političkih interesa.

Mirsad Nurković iz BS-a istakao je zabrinutost zbog kašnjenja usvajanja budžeta, naglasivši da bi to moglo ugroziti ključne oblasti kao što su obrazovanje, zdravstvo i bezbjednost. On je pohvalio strukturu budžeta, tvrdeći da je održiv i da može biti osnov za nove investicije.

Slađana Kaluđerović iz SNP-a postavila je pitanje o mogućim posljedicama neusvajanja budžeta po kreditni rejting države.

Ministar finansija Novica Vuković izrazio je zabrinutost zbog odlaganja usvajanja budžeta, ističući da je ministarstvo učinilo sve kako bi budžet bio usvojen krajem prošle godine. Prema njegovim riječima, budžet je ključan za jačanje životnog standarda građana, dok zaduživanje ostaje neophodno kako bi se obezbijedila redovna isplata obaveza, uključujući plate, penzije i socijalna davanja.

Vuković je podsjetio da su obveznice dospjele na naplatu i da bi svaki promašeni rok za otplatu mogao imati ozbiljne posljedice po budžet. Osvrnuo se na pitanja o privremenom finansiranju, napominjući da to može biti održivo samo do trenutka kada dospiju veće obaveze.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top1

20.01.2025. u 16:02h

Titogradske vijesti, top2

20.01.2025. u 13:35h

Skip to content