Foto:PES
U slučaju neusvajanja budžeta za 2025. godinu do 31. decembra, ulazi se u privremeno finansiranje, saopštila je poslanica PES-a Branka Marković. U tom slučaju, prema njenim riječima, potrošačkih jednica se sprovodi do 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini, odnosno mjesečna potrošnja može biti najviše do nivoa prosječne mjesečne potrošnje u prethodnoj godini.
Imajući u vidu ova ograničenja u finansiranju u slučaju privremenog finansiranja, Marković kaže da se dovodi u pitanje:
- isplata uvećanja za penzionere koji primaju penziju veću od minimalne, a u skladu sa programom Evropa sad 2 kao i srazmjernih penzija;
- Realizacija novih kapitalnih projekata planiranih da otpočnu u 2025. godini;
- Obaveza planiranih Reformskom agendom-Planom rasta za Zapadni Balkan čijim ne usvajanjem gubimo EU sredstva neophodna za sprovođenje reformi važnih za naš EU put;
- U slučaju da budžet ne bude usvojen država se ne može zadužiti za vraćanje starih dugova i finansiranje Kapitalnih projekata, kazala je Marković.
“U tom slučaju država ne bi mogla da servisira obaveze prema domaćim i medjunarodnim kreditorima za otplatu dugova koji stižu u naplatu. Ovo je posebno važno imajući u vidi da tokom 2025. godinu po osnovu otplate dugova iz prerhodnih godina Crna Gora treba da obezbijedi oko 800 miliona eura. U tom slučaju bonitet Crne Gore bi bio ugrožen što bi eventualno vodilo smanjenju kreditnog rejtinga države”, navodi ona.
Ističe da će se u slučaju privremenog finansiranja tražiti način da se isplate plate i penzije, ali sva dodatna potrošnja je teško sprovodiva.
“Ko je neprijatelj države i njenih građana? Da li 44. Vlada koja je uradila sledeće: Nove škole, vrtići, otvaraju se bolnice, prave se putevi, linija Bar – Bari od iduće godine. Tu je povećanje plata i penzija. Zatvorena tri poglavlja sa EU, Reformska agenda. Ide rekonstrukcija željeznice. Povećanje stipendija. Otvorili razvojnu banku”, zaključila je Marković.
Izvor:RTCG