Foto: A plus
Smatra da je skandalozno da Vlada Crne Gore traži da se zakon donese po hitnom postupku zbog složenosti koeficijenta, dok je, prema Poslovniku Skupštine, glavni uslov za donošenje zakona po hitnom postupku postojanje okolnosti koje ukazuju da bi mogla nastati šteta zbog njegovog nedonošenja
Artan Kurti, kojeg je Upravni sud Crne Gore i treći put vratio na mjesto generalnog inspektora u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), u izjavi za Dan optužuje Vladu da ekspresno mijenja Zakon o tajnoj službi ne bi li ukinula njegovo radno mjesto.
Istog dana kada je presuđeno da je Vlada nezakonito razriješila Kurtija, izvršna vlast je u skupštinsku proceduru dostavila izmjene Zakona o ANB-u, koje predviđaju da se ukine radno mjesto generalni inspektor i da se umjesto njega uvede specijalni kontrolor.
– Svu ovu pravnu borbu ne vodim zbog fotelje, niti me ona zanima, nego isključivo da dokažem da Milojko Spajić (premijer) i Branko Krvavac (šef kabineta premijera) ne mogu kafkijanski da me smijene zloupotrebom vlasti. Reče Valtazar Bogišić: “Pravdi je i pravu nasilje najveći protivnik” – rekao je Kurti za Dan.
Podsjeća da je četiri puta smjenjivan i da su tri presude Upravnog suda u njegovu korist.
– Dakle, Vlada Crne Gore me je svaki put nezakonito smijenila iz čisto političkih razloga, bez ikakvog obrazloženja. Upravni sud Crne Gore je 16. jula presudio meritorno u moju korist u sporu pune jurisdikcije. Vlada je 1. avgusta samo formalno donijela rješenje da nastavljam mandat, da bi me poslije 20 minuta ponovo razriješili i ponovo nezakonito imenovali Predraga Burića za generalnog inspektora. Prije svega, ukazujem da je Vlada Crne Gore prošle godine u ovo doba po hitnom postupku, isključivo zbog mene, dostavila Skupštini Crne Gore Predlog izmjene Zakona o ANB-u, i to da se za generalnog inspektora traži pet godina iskustva u bezbjednosnom sektoru i uslove iz člana 27a Zakona o ANB-u koji predviđa uslove imenovanja za službenike ANB-a. Međutim, član 27a Zakona o ANB-u upućuje najdirektnije na primjenu člana 34 stav 6 Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kojom je predviđeno da korisnik prava na penziju ne može zasnivati radni odnos u državnom organu. Dakle, čovjeka iz penzije nezakonito postavljaju na mjesto generalnog inspektora i o tome Upravna inspekcija neće da odlučuje, nego bez argumenata navode da je Upravni sud Crne Gore nadležan za imenovanje, a što nije tačno, jer Upravna inspekcija, po Zakonu o državnoj upravi, ima nadležnost i ovlašćenje da vrši inspekcijski nadzor vezano za nezakonito imenovanje nekog lica – kazao je Kurti.
Nadalje, kako dodaje, Upravni sud je i treći put presudio meritorno u njegovu korist.
– Vlada Crne Gore, u svojoj nemoći, ponovo, istog dana kada je stigla presuda, 12. decembra, ekspresno je pokrenula po drugi put izmjene Zakona o ANB-u kojima ukidaju naziv generalnog inspektora i unose naziv specijalni kontrolor. Naime, predviđenim izmjenama mandat specijalnog kontrola je vezan za mandat Vlade koja ga je imenovala, pa se postavlja pitanje da li se imenuje profesionalac sa trajanjem mandata ili politička ličnost koja je vezana za mandat Vlade, kao recimo državni sekretari… Ono što takođe predstavlja skandal u svemu ovome jeste činjenica da je ekspresno, po hitnom postupku, 13. decembra, dan nakon što je stigla presuda Upravnog suda, Skupštini podnijet Predlog za izmjenu Zakona o ANB-u. U predlogu zakona intencija Vlade je da mi kroz izmjene zakona prekidaju mandat od pet godina, da bi obesmislili moj povratak na radno mjesto. Uz to, Vlada izostavlja iz vida da po članu 147 Ustava Crne Gore zakon ili drugi propis nema retroaktivno dejstvo, osim ako je utvrđen javni interes, što u konkretnom nije slučaj – ističe Kurti.
Smatra da je skandalozno da Vlada Crne Gore traži da se zakon donese po hitnom postupku zbog složenosti koeficijenta, dok je, prema Poslovniku Skupštine, glavni uslov za donošenje zakona po hitnom postupku postojanje okolnosti koje ukazuju da bi mogla nastati šteta zbog njegovog nedonošenja.
– Da nije smiješno bilo bi tužno. Naime, cijela Crna Gora je bila upoznata 1. avgusta da Vlada nije poštovala i izvršavala presudu Upravnog suda, to je i sud u presudi naglasio sada, već treći put – ukazuje Kurti.
VDT prihvatilo pritužbu
Kurti je rekao da je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) bez ikakvog razumnog obrazloženja odbacilo krivične prijave protiv predsjednika Vlade Milojka Spajića i generalnog sekretara Dragoljuba Nikolića, da bi Vrhovno državno tužilaštvo 29. novembra uvažilo njegovu pritužbu kao osnovanu i predmet vratilo SDT-u na ponovni postupak i odlučivanje.
Izvor:Portal Analitika