Foto:Pixabay
Tokom ove godine zdravstveni inspektori utvrdili su nepravilnosti u radu dvije zdravstvene ustanove koje izdaju ljekarska uvjerenja za polaganje vozačkog ispita, saopšteno je CdM-u iz Ministarstva zdravlja. Pojasnili su da je riječ o jednoj privatnoj i drugoj javnoj zdravstvenoj ustanovi.
Iz Ministarstva nijesu odgovorili koliko je, od početka godine, inspekcija izvršila kontrola zdravstvenih ustanova, koje izdaju tu vrstu ljekarskih uvjerenja. Tvrde da zdravstveni inspektori kontrolišu i javne i privatne, te da to čine u okviru svojih redovnih aktivnosti, po službenoj dužnosti i na osnovu podnijetih inicijativa za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora.
Svjedoci smo da izbor velikog broja građana bude da ljekarski pregled obave u nekoj od privatnih zdravstvenih ustanova, a ne u Centru za medicinu rada pri Domu zdravlja.
U Ministarstvu pojašnjavaju da shodno odredbama Pravilnika o načinu utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za vozača, zdravstveni pregled vozača motornog vozila vrši zdravstvena ustanova koja obavlja djelatnost medicine rada.
„Tokom ove godine zdravstveni inspektori su utvrdili nepravilnosti u radu dvije zdravstvene ustanove. Privatnoj zdravstvenoj ustanovi iz Podgorice napisana su dva prekršajna naloga i izrečena novčana kazna, jer u trenutku kontrole nije zatečen specijalista psihijatrije na radnom mjestu, dok je tokom kontrole Ambulante medicine rada, u okviru JZU Dom zdravlja Kolašin, inspektor naložio subjektu nadzora da angažuje psihologa koji ima položen stručni ispit kod Ministarstva zdravlja. Subjekat nadzora je otklonio nepravilnost“, naveli su u odgovorima dostavljenim CdM-u.
Ističu da odluku o izdavanju ili neizdavanju ljekarskog uvjerenja donose isključivo ljekari, koji su prema pravilima svoje struke obavezni da procijene zdravstvenu sposobnost pacijenata.
„Ukoliko ljekar utvrdi da pacijent ne ispunjava medicinske uslove za bezbjedno upravljanje vozilom, on je dužan da ne izda ljekarsko uvjerenje. Ljekari su obavezani etičkim kodeksom i pravilnicima da zaštite i pacijenta i širu zajednicu, pa je odbijanje izdavanja uvjerenja u slučajevima kada osoba nije zdravstveno sposobna pravna i medicinska obaveza ljekara, u zavisnosti od zdravstvenog stanja pojedinca. U takvim situacijama, odluka se donosi u interesu sigurnosti u saobraćaju i zdravlja samog pacijenta“, rekli su iz Ministarstva.
Iz Ministarstva pojašnjavaju da se zdravstvena sposobnost kandidata za vozača, odnosno vozača utvrđuje prema vrsti i stepenu psiho-fizičkog stanja, oboljenja, povrede i anomalija, zavisno od kategorije motornog vozila kojim upravlja. Razvrstani su u dvije grupe i to kada upravljanje motornim vozilima kategorije A, A1, B, B1 i B+E nije osnovno zanimanje i kada je upravljanje motornim vozilom kategorije B, B1, B+E, C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E i D+E osnovno zanimanje.
„Zdravstveni pregledi kandidata za vozača, odnosno vozača su zdravstveni pregled, prije početka osposobljavanja, kontrolni zdravstveni pregled, u roku koji je pri zdravstvenom pregledu naveo specijalista medicine rada ili psiholog s tim da taj rok ne može da bude kraći od jedne godine, te vanredni zdravstveni pregled“, kažu iz Ministarstva.
Pojašnjavaju da se Pravilnikom o bližim uslovima koje treba da ispunjava pravno lice za obavljanje zdravstvene zaštite zaposlenih, koji je stupio na snagu 4. oktobra 2017, propisuju bliži uslovi u pogledu kadra, organizacije, tehničkih i drugih uslova koje treba da ispunjava pravno lice za dobijanje ovlašćenja za obavljanje zdravstvene zaštite zaposlenih.
Broj pregleda ove godine na sličnom nivou kao prethodnih pet
Iz Doma zdravlja, odnosno Centra za medicinu rada u Glavnom gradu nijesu CdM-u dostavili konkretne podatke koliko je osoba ove godine dobilo ljekarsko uvjerenje za polaganje vozačkog ispita u toj javnoj zdravstvenoj ustanovi.
„U Centru za medicinu rada, Dom zdravlja Glavnog grada kada su u pitanju pregledi za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti kandidata za vozača – izdavanje vozačke dozvole, odnosno vozača – produženje vozačke dozvole broj pregleda od početka godine je na sličnom nivou u poređenju sa istim periodom u prethodnih pet godina“, naveli su.
Šef centra za medicinu rada u Domu zdravlja Glavnog grada dr Milenka Mila Ušćumlić, spec. medicine rada kaže za CdM da su Pravilnikom o načinu utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za vozača jasno propisani uslovi za obavljanje zdravstvenih pregleda, vrsta i sadržaj pregleda.
„Toga se oni koji se bave izdavanjem ljekarskih uvjerenja za vozača moraju pridržavati, neizostavno ih primjenjivati bez obzira da li se radi o javnoj ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi“, ističe Ušćumlić.
U Centru za medicinu rada pregledi vozača se obavljaju u skladu sa navedenim Pravilnikom koji propisuje potrebne preglede. To su, navodi, kompletan pregled specijaliste medicine rada, pregled oftalmologa (pregled vidnih funkcija – oštrina vida, bulbomotorika, raspoznavanje boja, širina vidnog polja), pregledi psihologa i psihijatra.
„Specijalista medicine rada na osnovu navedenih pregleda i uvidom u zdravstveni karton o hroničnim i psihičkim bolestima u konačnom donosi zaključak o zdravstvenoj sposobnosti za vozača. Ako je za donošenje konačne ocjene potrebno mišljenje specijalista drugih specijalnosti, specijalista medicine rada ga upućuje na dodatni pregled u skladu sa medicinskim indikacijama“, navodi Ušćumlić.
Prema njenim riječima, uvid u zdravstveni karton vozača je obavezni dio pregleda, propisan Pravilnikom, koji daje informaciju o eventualno postojanju hroničnih i psihičkih oboljenja.
„Uvidom u zdravstveni karton vozača i na osnovu Pravilnikom propisanih pregleda specijalista medicine rada stiče kompletnu sliku o zdravstvenom stanju vozača i procjenjuje da li su zadovoljeni kriteterijumi da se donese zaključak da kandidat sposoban za vozača motornog vozila“, kaže Ušćumlić.
CdM je pitao i koji su najčešći uzroci zbog kojih neka osoba ne može dobiti ljekarsko uvjerenja za polaganje vozačkog ispita.
„Uslovi da li će kandidat za vozača ili vozač, nakon navedenih pregleda, dobiti ljekarsko uvjerenje da je sposoban za upravljanje motornim vozilom ili ne takođe su propisani Pravilnikom gdje su jasno navedene bolesti, povrede ili stanja koje osporavaju sposobnost upravljanja motornim vozilom. Kriterijumi se razlikuju zavisno od grupe kojoj pripada vozač, da li je u pitanju amater ili profesionalni vozač. Svakako zdravstveni zahtjevi za obavljanje posla profesionalnog vozača izričitiji su u odnosu na vozača amatera. U Centru za medicinu rada najčešći razlog zbog koga kandidat za vozača ili vozač nije dobio saglasnost da je sposoban za upravljanje motornim vozilom su oboljenja iz oblasti kardiovaskularnog sistema, bolesti i stanja organa vida, psihijatrijske bolesti“, pojašnjava Ušćumlić.
Ušćumlić navodi je medicina rada u prvom redu preventivna grana medicine koja se bavi poslovima očuvanja i unapređenja zdravlja radnika.
„Stoga i tokom samog pregleda za zdravstvenu sposobnost vozača u prilici smo da otkrijemo stanja koja ukazuju na moguće zdravstvene smetnje. U tim situacijama kandidata šaljemo na dodatne specijalističke preglede i dalju dijagnostiku što je inače u skladu sa Pravilnikom o načinu za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za vozača“, zaključila je Ušćumlić.
Cijene usaglašene
Iz Ministarstva zdravlja navode da su cijene ljekarskih uvjerenja za polaganje vozačkog ispita u Crnoj Gori uglavnom usaglašene u svim javnim zdravstvenim ustanovama.
„Ipak, treba uzeti u obzir određene faktore koji mogu uticati na cijene, kao što su demografske karakteristike regije, regionalni kontekst, ekonomska i privredna razvijenost područja, te broj medicinskog i specijalizovanog medicinskog kadra u tim ustanovama. Na primjer, u manje razvijenim ili ruralnim područjima, cijene mogu biti nešto niže zbog manjeg broja dostupnih resursa i drugačije ekonomske situacije, dok u većim gradovima, gdje postoji veći broj specijalizovanih ljekara i medicinskog osoblja, cijene mogu biti nešto više“, kazali su iz Ministarstva.
Amra Nikočević
Izvor:CDM