Foto:BOK
Biro za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora (BOK) pohvalio je rezultate Uprave policije – Sektor za borbu protiv kriminala i nadležnih regionalnih centara bezbjednosti, koji su ostvareni u toku novembra mjeseca, poručeno je sa sedme sjednice tog tijela.
BOK je održao sedmu sjednicu, uz učešće ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i v.d. pomoćnika direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića, na kojoj je razmatrano više aktuelnih pitanja iz nadležnosti organa obavještajno bezbjednosnog sektora.
“BOK, razmatrajući bezbjednosnu situaciju i kontinuitet bezbjednonsih izazova dominantno uslovljen međusobnim obračunima visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, ističe da je i dvostruko teško ubistvo počinjeno 6. novembra u Podgorici, u kom su oba stradala lica, kao i lice koje se sumnjiči za neposredno izvršenje teškog ubistva (a koje je pri tom priznalo izvršenje prethodnog ubistva što potvrđuju i dokazi), izašla iz pritvora zbog nedonošenja prvostepenih presuda u roku od tri godine, upravo potvrdilo kontinuirana upozorenja Biroa za operativnu koordinaciju, između ostalog i sa sjednice u oktobru mjesecu, da je jedan od ključnih olakšavajućih faktora za djelovanje organizovanih kriminalnih grupa i usložnjavanje bezbjednosne situacije nedovoljna efikasnost sudskih postupaka, gdje usljed nedonošenja prvostepenih presuda veliki broj optuženih lica za izvršenje teških krivičnih djela i članova organizovanih kriminalnih grupa izlazi na slobodu, čime se povećava broj potencijalnih meta, ali i potencijalnih izvršilaca teških krivičnih djela”, navedeno je u saopštenju sa sjednice koje potpisuje koordinator BOK-a Aleksa Bečić.
S tim u vezi, navodi se da BOK apeluje na hitno razmatranje i usvajanje izmjena Zakonika o krivičnom postupku sa ciljem povećanja vremenskog okvira u kome optuženo lice može boraviti u pritvoru, ali i cjelovitih izmjena Zakonika o krivičnom postupku, kao i drugih sistemskih zakona, kako bi se stvorile legislativne pretpostavke za sprječavanje procesnih zloupotreba i sprovođenje efikasnih i djelotvornih sudskih postupaka.
“Biro je potencirao i činjenicu neadekvatnog postupanja pravosudnih organa prilikom kršenja mjera nadzora izrečenih okrivljenim licima, zbog čega s obzirom na trenutnu zakonsku regulativu, Biro insistira da se kroz oblast krivičnog zakonodavstva kršenje mjera nadzora normira kao obavezan osnov za određivanje pritvora, odnosno na način koji će podrazumijevati sankcionisanje okrivljenog kroz normiranje kršenja mjera zabrane kao posebnog krivičnog djela”, navedeno je u dopisu medijima.
BOK je, uvažavajući ogromne napore, uz brojne poteškoće, deficite i izazove, ukazao organima obavještajno bezbjednosnog sektora na obavezu dodatnog intenziviranja zajedničkih aktivnosti u vezi sa preventivnim, obavještajnim i operativnim djelovanjem, usmjerenim na sprječavanje izvršenja teških krivičnih djela i pasiviziranje djelovanja organizovanih kriminalnih grupa, uz obavezu kontinuiranog monitoringa i preduzimanja aktivnosti i u odnosu na inostrane kriminalne grupe.
“U okviru analize ostvarenih rezultata, BOK je posebno pohvalio rezultate Uprave policije – Sektor za borbu protiv kriminala i nadležnih regionalnih centara bezbjednosti, koji su ostvareni u toku novembra mjeseca, koji se odnose na sprječavanje izvršenja i rasvjetljavanje više teških krivičnih djela protiv života i tijela – ubistva i ubistava u pokušaju, od kojih su neka povezana sa djelovanjem visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, u sklopu kojih su procesuirana 24 lica, sa posebnim fokusom na promptno rasvjetljavanje dvostrukog ubistva počinjenog u Podgorici 6. novembra 2024. godine”, naglasili su iz Biroa.
S tim u vezi, dodaje se da je BOK iskazao zadovoljstvo istrajnošću, upornošću, zalaganjem i profesionalizmom policijskih službenika koji su bili uključeni u realizaciju ovog veoma složenog i zahtjevnog zadatka odnosno rasvjetljvanja, ali i afirmisao postignute rezultate na polju borbe protiv ekonomskog kriminala.
“Biro je još jednom afirmisao usvojene izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima i pozdravio finalizaciju aktivnosti MUP-a na implementaciji GRECO preporuka i usaglašavanju podzakonskih akata, uz očekivanje da će tokom decembra mjeseca biti raspisan javni poziv za prijem u radni odnos u MUP/UP, što će biti prvi korak ka rješavanju kontinuiranog veoma izraženog kadrovskog deficita”, kaže se u saopštenju sa sjednice.
Navodi se da se Biro za operativnu koordinaciju upoznao sa sprovedenim i planiranim aktivnostima u vezi sa širenjem sistema video nadzora javnih površina, aktivnostima radne grupe koja radi na izradi Nacrta zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kao i aktivnostima na implementaciji testne verzije sistema stacionarnih radara.
Dodaje se da se BOK upoznao i sa izvještajima o radu međuresornih radnih timova, a razmotrene su i inicijative za formiranje novih, kao i niz drugih pitanja iz nadležnosti Biroa.
“S tim u vezi, Biro je shodno odredbama Zakona o osnovama obavještajno bezbjednosnog sektora, obrazovao međuresorni radni tim koji će biti zadužen za planiranje i realizaciju EMPACT operativnih aktivnosti, koordiniranih od strane EUROPOL-a, kojim će se po prvi put realizaciji ovih aktivnosti pristupiti sa međuresornog nivoa, čime će se postupanje organa obavještajno bezbjednosnog sektora uskladiti sa politikama EUROPOL-a i pružiti puni doprinos ispunjavanju zahtjeva iz pregovaračkog pogavlja 24”, zaključuje se u saopštenju sa sedme sjednice BOK-a.
Izvor:CDM