foto-rtcg.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika kojim je, kako je saopšteno, predviđeno da se kao krivična djela inkriminišu samo teži slučajevi povrede prava intelektualne svojine.
U saopštenju nakon sjednice navodi se da je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika utvrđen je na osnovu preporuka u izvještaju „TAIEX Peer Review“ misije za procjenu završnog mjerila broj četiri za Poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine.
U preporukama se ističe da se efektivna zaštita prava intelektualne svojine u zakonodavstvu i praktičnoj primjeni može obezbijediti samo propisivanjem i definisanjem jasne razlike između prekršaja i krivičnih djela, kako bi se izbjeglo dvostruko kažnjavanje, koje bi bilo suprotno evropskim standardima.
„U skladu sa tim, predloženo je da se kao krivična djela inkriminišu samo teži slučajevi povreda prava intelektualne svojine, to jest slučajevi kada je po nosioca prava nastala znatna šteta, odnosno kada je učinilac izvršenjem krivičnog djela stekao znatnu nezakonitu dobit“, naveli su iz Vlade.
Kako su rekli, dopuna članova važećeg zakona se odnosi na krivična djela neovlašćeno iskorišćavanje autorskog djela ili predmeta srodnog prava, neovlašćeno korišćenje tuđeg patenta i tuđeg dizajna, kao i neovlašćena upotreba tuđeg naziva ili žiga.
„Ogleda se u tome što se u elemente navedenih krivičnih djela unosi i to da je prilikom izvršenja određenih radnji, koje predstavljaju biće krivičnih djela, učiniocu ili drugoj osobi pribavljena imovinska korist ili nosiocu prava nanijeta šteta u iznosu koji prelazi pet hiljada EUR“, kaže se u saopštenju.
Vlada je usvojila informaciju o zaključivanju tehničkog aranžmana između ministarstava odbrane Crne Gore i Albanije, u vezi sa pripremom za upućivanje i angažovanje pripadnika Vojske Crne Gore (VCG) na patrolnim brodovima Mornarice Albanije radi učešća u NATO operaciji „Sea Guardian“, s predlogom tehničkog aranžmana.
Navodi se da je NATO, imajući u vidu da sigurnost pomorskih linija komunikacije ima sve veći uticaj na širu bezbjednost, u novembru 2016. godine pokrenuo operaciju „Sea Guardian“ u Sredozemnom moru.
“Namjera je da se na taj način ojača situaciona svijest u pomorskom domenu, doprinese naporima na suočavanju sa prijetnjama od terorizma, ali i unaprijedi izgradnja kapaciteta partnerskih država ovog regiona”, kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, kroz angažman u operaciji „Sea Guardian“, Crna Gora će doprinijeti nastojanjima Alijanse usmjerenim na unapređenje sigurnosti u Sredozemnom moru, kroz zajednički angažman NATO sa međunarodnim organizacijama i partnerskim državama regiona.
Iz Vlade su rekli da je, s obzirom na to da će tokom učešća u operaciji pripadnici VCG biti angažovani na patrolnim brodovima Mornarice Albanije, neophodno uspostavljanje pravnog okvira kako bi se mogle nesmetano realizovati sve predviđene aktivnosti.
“Potrebno je zaključiti tehnički aranžman između ministarstava odbrane Crne Gore i Albanije kojim se uspostavljaju principi, definišu uzajamni odnosi, prava i obaveze VCG i Oružanih snaga Albanije, a u skladu sa važećim NATO i nacionalnim pravilima i procedurama”, kaže se u saopštenju.
Izvor:Mina