Foto:RTCG
Od šestoro sudija u Specijalnom odeljenju Višeg suda u Podgorici čak četvoro se prijavilo da napreduje u Apelacioni sud. Kako konkurencija nije velika vrlo je vjerovatno da će odeljenje koje ima više od 160 predmeta organizovanog kriminala dok čeka ispomoć ubrzo pasti na još manji broj sudija, navodi se u prilogu Nove M.
Sagovornici ove televizije ne spore pravo sudija da napreduju ali s druge strane treba razmišljati kakve će to posljedice ostaviti po sistem. Najvjerovatnije bi i onako dugi procesi morali početi od nule, a to se smatraju u nevladinom sektoru ne smije dozvoliti.
Nakon što je Sudski savjet raspisao konkurs i time širom otvorio vrata za sudije Specijalnog odeljenja Višeg suda koji trenutno sude u nekim od najvažnijih predmeta u zemlji za napredovanje u Apelacioni sud prijavile su se sudije Vesna Kovačević, Nenad Vujanović, Igor Đuričković i Sonja Keković. Svi oni sude u nekima od najkompleksnijih predmeta, među kojima su oni protiv Duška Kneževića, Veselina Veljovića, Dejana Peruničića, Radoja Zvicera, optuženih u aferi “Stanovi”, Slavka Stojanovića i brojni drugi.
Iz Akcije za ljudska prava HRA kažu da u ovom trenutku nemamo luksuz da sudije Specijalnog odeljenja napreduju, a sve zbog činjenice da pojedini otpočeti postupci ionako dugo traju i veliki broj puta odlažu.
“Vratili bi se na početak i došli u situaciju da prije svega veliki broj optuženhi koji se nalazi u pritvoru izađuiz pritvora. Postoje velike opasnosti od njihovog bjekstva i tako dalje… I zaista mislim da u ovom trenutku nemamo luksuz za ponavljanje svih tih postupaka i njihovo počinjanje od nule, već da bi te sudije zaista trebale da shvate odgovornost i poziciju kojoj se nalaze”, kazala je Bojana Malović iz HRA.
Sa tim su saglasni i advokati. Kažu da s obzirom da se crnogorska javnost godinama suočava sa neefikasnim sudstvom, sada dodatno i činjenica da sudije žele da ostave neriješene predmete i napreduju može dovesti do jako ozbiljnih posljedica.
“Bojim se da ako bi se ove odluke realizovale ovako kako je najavljeno da bismo gotovo došli u situaciju da u Višem sudu nema ko da postupa”, smatra advokat Veselin Radulović.
Advokat Damir Lekić navodi da se od sudija teško može očekivati neki dobar rezultat jer jednostavno nemaju elementarnih uslova za rad.
“Ko god hoće da napreduje neka napreduje, sa srećom. I treba da napreduje ako je to zaista zaslužio, ali mora iza sebe ostaviti jedan red, mora završiti predmete koji su dugo dugo trajali i od kojih javnost očekuje da budu definisani makar prvostepenom presudom”, rekao je advokat Zdravko Begović.
Jedan od takvih predmeta u kojima Begović postupa je predmet protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice u kojima je glavni pretres odložen više od 20 puta. Posljednji put je odgođena zbog izostanka sutkinje koja sudi u tom predmetu Nade Rabrenović, koja je na bolovanju, a njen dalji rad je kako su odgovorili iz podgoričkog Višeg suda i dalje je neizvjestan.
“Naime odredbom člana 36 Zakona o sudovima predviđeno je da se dodijeljeni predmet oduzima sudiji ili Vijeću samo ako se utvrdi da neopravdano ne postupaju u predmetu zbog izuzeća sudije ili ako je sudija spriječen da vrši sudijsku funkciju duže od tri mjeseca. S tim u vezi, imenovana sutkinja još uvijek nije odsutna duže od tri mjeseca zbog čega će u narednom periodu u slučaju eventualne potrebe predsjednik Suda donijeti odgovarajuću odluku u tom pravcu”, pojasnili su iz Višeg suda.
U saopštenju se navodi da bi duže odsustvo sutkinje Rabrenović neminovno uticalo na dalji rad Specijalnog odeljenja ali da u ovom trenutku ne žele da prejudiciraju i izvode prijevremene zaključke šta će se ubuduće dešavati sa predmetima koje duži.
“Ali se nadam da će sutkinja da se oporavi, da će se vratiti ponovo. U protivnom ukoliko nije još uvijek spremna, predsjednik Suda će biti dužan da dodijeli predmet nekom od drugih sudija koji će ga zadužiti i da ćemo početi glavni pretres od početka”, istakao je Begović.
S jednim sudijom na bolovanju i četvoro sudija koji žele da napreduju nesumnjivo će, kažu sagovornici Nove M, dovesti do kolapsa sistema.
Na to je nedavno i ukazao predsjednik Višeg suda Zoran Radović gostujući na Televiziji Vijesti. Komentarisao je prijave njegovih kolega rekavši da svaki sudija pa i Specijalnog odeljenja je slobodan da napreduje. Međutim, ne vidi pomoć od Sudskog savjeta kome je to ustavna nadležnost.
“Čini se da da niko tome ne vodi računa. Ja bih volio da Sudski savjet povede računa o tome jer je prilično odgovoran da vodi računa i o tome kako će funkcionisati sudstvo i kako će funkcionisati generalno pravosuđe. Konkretno, sudstvo kada je u pitanju nadležnost Sudskog savjeta, i ne bi trebalo omogućiti, moje je mišljenje, da te sudije sada ovom momentu napreduju a da ostave nezavršene predmete. Naravno ako su oni stekli uslov za napredovanje oni imaju pravo na to, ali izvršenje makar te odluke moglo bi se odložiti dok oni ne završe ove predmete sa kojima su zaduženi”, kazao je Radulović.
“Ako prihvati da oni odu gore onda se postavlja pitanje njihovog rada i postavlja se pitanje jednostavno šta da radimo u ovim situacijama kad imamo goruće predmete u jednom sudu usljed nedostatka kadra, a da jednostavno dozvoljavamo da te studije odlaze iz toga suda koje su elementarno osnovne za funkcionisanje toga suda radi popunjavanja kadra”, kazao je Lekić.
Dok gori za kadrom imamo poplavu sa predmetima, a moderne sudnice, savremenu tehniku, uvećane zarade i sve ono što je neophodno sudije i dalje mogu da sanjaju. Zbog svega i ne čudi nezainteresovanost mladih za taj poziv.
Izvor:CDM