Foto:RTCG
Predlog izmjena Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) kojim se predviđa produženje roka za maksimalni pritvor u suprotnosti je sa Ustavom, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i praksom Suda za ljudska prava, kazao je univerzitetski profesor i advokat Miloš Vukčević u jutarnjem programu “Dobro jutro Crna Goro” na TVCG.
“Pritvor je mjera za obezbjeđivanje prisustva okrivljenog u postupku. Zato smatram da predložene mjere nijesu opravdane”, istakao je on.
Stava je da predložene izjmjene nijesu u skladu ni sa našim Ustavom ni sa Evropskom konvencijom.
“I Evropska konvencija i naš Ustav govore o tome da pritvorski predmeti moraju biti hitni i da su sudovi posebno dužni da postupaju hitno. Ako naši sudovi nijesu spremni da okončaju jedan predmet tri godine nakon podizanja optužnice, onda smo u ozbiljnom problemu. Na ovaj način pokušava se sagledati posljedica, a ne riješiti uzrok”, ocjenjuje Vukčević.
Kaže da je jedan od uzroka nedovoljan broj sudija.
“Vidite da Specijalno odjeljenje ima samo šest sudija, a četvoro od njih traži da pređe u Apelacioni sud. To će dovesti do dodatnog zastoja. Imamo samo dvije sudnice u Višem sudu. Takođe, tu je i neimplementacija alternativnih mjera pritvoru, kao što su kućni pritvor ili zabrana napuštanja stana. Država nije obezbijedila elektronske narukvice, koje postoje samo u slučaju kada je izrečena mjera zatvora do pola godine, i to je u nadležnosti Ministarstva pravde”, istakao je Vukčević.
Dodaje da se pred Specijalnim odjeljenjem nalazi oko 160 predmeta koji se bave najvećim krivičnim djelima.
“Ovo su najsloženiji predmeti sa desetinama okrivljenih”, kaže Vukčević i naglašava da i u tom odjeljenju postoji tendencija smanjenja broja sudija.
Jedan od problema je, kako kaže, i činjenica da opada i broj onih koji žele da studiraju pravo, čak tri puta manje nego prije 20 godina.
“Opalo je interesovanje za ulazak u pravosuđe nakon završenih studija prava”, istakao je Vukčević.
Izvor:RTCG