Savjeti kozmetologa: Kako se riješiti potkožne bubuljice

Radio Titograd

26.11.2024, 06:51h

3 min

Foto:Shutterstock

 

Ako se potkožni osip ne liječi na vrijeme, one postaju crveni i pretvaraju se u bolne papule i pustule ispunjene gnojnim sadržajem. A šta se tu zapravo dešava? Naime, odliv sebuma je poremećen i njegovo lučenje se povećava, a zatim se kanali lojnih žlijezda začepljuju i u uslovima pogodnim za razmnožavanje bakterija počinje zapaljen proces.

Začepljenje pora i aktivna proliferacija bakterija dovodi do otoka, stvaranja gnojnog sadržaja i upale. Ako bubuljica boli, to znači da je upala jaka i da se nalazi u dubokim slojevima kože.

Zašto nastaju potkožne upale i kako se riješiti potkožne bubuljice?

Potkožne lezije su jedna od manifestacija akni i javljaju se iz nekoliko razloga odjednom, koji mogu biti povezani na ovaj ili onaj način.

Hormonalni faktor

Hormoni i endokrini poremećaji igraju značajnu ulogu u mehanizmu nastanka akni. Ako polne žlijezde rade previše aktivno, a u krvi preovlađuju androgeni hormoni, lojne žlijezde se povećavaju u veličini, proizvodeći sebum još aktivnije. Od ovog sloma u žlijezdi pod uticajem hormona na koži nastaju akne. Zbog hormonalnih promjena, žene mogu imati potkožne bubuljice tokom perioda trudnoće, usled upotrebe kontraceptivnih tableta ili tokom menopauze.

Česti stres i nedostatak sna

Da li vam je bubuljica iskočila na čelu uoči važnog intervjua ili sastanka? Ovo je sve zbog kortizola, hormona stresa, koji takođe utiče na povećanu proizvodnju sebuma i začepljene pore. Duži boravak u napetom i anksioznom stanju negativno utiče na stanje kože i dovodi do hronične upale.

Loša ishrana i poremećaji u gastrointestinalnom traktu

Brašnasta, slatka, masna i pržena hrana, veoma slana, začinjena i dimljena hrana, kao i alkohol i kafa su glavni pokretači akni. I uopšte, zdravo crijevo znači zdravu kožu. Ako gastrointestinalni trakt ne radi efikasno, toksini prodiru u krv, a zatim nastaju akne i upale.

Nepravilna njega lica

Prekomjerna upotreba komedogenih proizvoda i proizvoda koji sadrže alkohol, često pranje pretoplom vodom, kao i zloupotreba agresivnih gelova, pjena i pilinga sa abrazivnim sredstvom tjera tijelo da ojača rad lojnih žlijezda kako bi spriječilo narušavanje ravnoteže hidrolipida. To dalje dovodi do uništavanja zaštitnog sloja kože i do dehidratacije.

Kako liječiti i kako se riješiti potkožne bubuljice?

Pošto izvor upale kod potkožnih akni nije na površini kože, već dublje, stiskanje će dovesti samo do širenja sadržaja u okolna tkiva i pojave novih osipa u blizini. Akni će biti više, a oštećenja dubljih slojeva kože ostaviće ožiljke i staračke pjege. Osim toga, istiskivanjem određene formacije zapravo oštećujemo zaštitnu membranu kože i povećavamo rizik od komplikacija upalnog procesa. Bez obzira koliko je primamljiva odluka da se otarasite bubuljica na bilo kojoj lokaciji stiskanjem, ne bi trebalo to da radite.

Posebno je opasno, pa čak i strogo zabranjeno istiskivati upale ili ih nekako oštetiti u predjelu nazolabijalnog “trougla smrti”, koji je bukvalno prožet krvnim sudovima. Ovi sudovi se nalaze veoma blizu jedan drugom i komuniciraju sa mozgom. Zbog toga se svaka infekcija i gnojni sadržaj od rupture zaštitne kapsule bubuljice, ulaskom u krv, može brzo proširiti po cijelom tijelu i doći do moždanih ovojnica. To, pak, prijeti meningitisu, trombozi, sepsi, sljepilu, paralizi i drugim komplikacijama, au najtužnijem slučaju čak i smrću.

Mnogi SOS proizvodi za problematičnu kožu ambiciozno obećavaju trenutni efekat, ali potkožnu upalu je gotovo nemoguće ukloniti preko noći i bez traga – tijelu je potrebno vrijeme da se izbori sa ovim problemom. Međutim, upotreba određenih alata može značajno ubrzati proces.

Pomoći će da se upala brže riješi:

meke i blage pjene za čišćenje, kreme i gelovi za pranje koji ne sadrže alkohol ili sapun;

losioni i tonici sa antiseptičkim,antioksidativnim, antiinflamatornim svojstvima (tražimo salicilnu ili azelainsku kiselinu, ekstrakt čajevca);

preparati za ciljani tretman nesavršenosti na bazi antibakterijskih komponenti – cinka, ihtiola, benzoil peroksida i retinola.

Mogu pomoći i flasteri za akne: njima ograničavate područje osipa od prodiranja bakterija i zaštitite ga od povreda, grebanja ili gnječenja (jednostavno će biti neprijatno dodirnuti bubuljicu). I kao maksimum, ublažava se crvenilo, upala i otok pod uticajem aktivnih supstanci. Koristite posebne medicinske flastere za nesavršenosti koji sadrže ulje čajevca ili salicilnu kiselinu – oni će uništiti bakterije i boriti se protiv upale u dubokim slojevima kože.

Kako se riješiti potkožne bubuljice rutinom njege?

Njega problematične kože sklone takvim osipima treba da pomogne u kontroli funkcionisanja lojnih žlijezda i normalizaciji mikrobioma kože. Da biste to uradili:

Očistite kožu dva puta dnevno u dvije faze:prvo uklonite šminku delikatnom micelarnom vodom, a zatim se oslobodite ostataka šminke i viška sebuma pomoću gela ili pjene bez alkohola i sapuna;

Dva puta nedjeljno koristite neagresivne pilinge i pilinge na bazi AHA i BHA kiselina, uloške protiv akni sa keratolitičkim kiselinama i pilinge za uklanjanje mrtvih čestica epidermisa koje često začepljuju pore i dovode do upale;

Redovno hidrirajte kožu posebno razvijenim kremama sa laganom i bestežinskom matirajućom teksturom i antibakterijskim komponentama.

Da biste izbjegli probleme sa potkožnim upalama, trebalo bi da birate nekomedogene proizvode bez sastojaka koji začepljuju pore. Stop lista sastojaka: talk, kokosovo ulje, vazelin, lanolin, voskovi i silikoni. Dajte prednost matirajućim formulama sa cinkom, niacinamidom, blagim kiselinama i antioksidansima.

Ako problem sa potkožnim osipom postane sistemski, a akne su praćene jakim otokom ili bolom, obratite se specijalistu – ljekar će vam pomoći da razumijete uzrok upale i izaberete efikasnu kombinaciju lekova, kozmetičkih proizvoda i procedura. Na kraju krajeva, bez razumijevanja šta se dešava u tijelu, rezultat lokalne upotrebe različitih sredstava možda se nikada neće pojaviti.

 

 

Izvor:DAN

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 07:08h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 06:23h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 06:13h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 06:10h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 06:06h

Magazin, Titogradske vijesti, top2

06.12.2024. u 06:02h

Skip to content