Foto:Udruženje podstanara
Udruženje podstanara zahtijeva od Glavnog grada da izdvoji milion eura za subvencije podstanarskih porodica, kojih u glavnom gradu ima preko 15.000. Rastući troškovi stanovanja ozbiljno ugrožavaju kvalitet života mnogih građana, a podrška najugroženijima mora biti prioritet, saopšteno je iz tog udruženja.
Međutim, poručuju iz Udruženja podstanara, subvencije se ne smiju dijeliti prema dosadašnjem modelu fiksnih apanaža, već isključivo prema stvarnim socijalnim potrebama porodica.
“Nijesu svi podstanari u istoj situaciji – neki se nalaze na rubu egzistencije, dok drugi imaju stabilnije prihode. Zato insistiramo na pravednijoj raspodjeli sredstava, kako bi pomoć stigla do onih kojima je zaista najpotrebnija. Kako bismo osigurali dodatnu transparentnost u dodjeli subvencija, Udruženje podstanara zahtijeva da bude dio komisije koja će odlučivati o njihovoj raspodjeli. Smatramo da je to jedini način da se spriječe eventualne zloupotrebe i obezbijedi pravičnost u procesu”, navodi se u saopštenju.
Takođe, ističu, ne prihvataju da jedini uslov za subvencije bude ugovor o zakupu, jer se takav ugovor ne sklapa u preko 88 odsto slučajeva.
“Podstanari nisu krivi za to – odgovornost leži na državi, koja decenijama nije uredila ovu oblast, niti je posljednjih godina preduzela konkretne korake za njenu regulaciju. Nepravedno je da građani ispaštaju zbog neefikasnosti sistema. Pored borbe za pravedniju raspodjelu subvencija, Udruženje podstanara intenzivno radi na izradi Registra podstanara, bez ikakve pomoći države, iako se iz dana u dan potvrđuje ispravnost našeg djelovanja. Svjesni da je ovo jedini način da podstanari budu prepoznati i zaštićeni u ovoj državi, krenuli smo u ovu inicijativu potpuno samostalno, bez ikakvih sredstava, ali sa ogromnom željom i istrajnošću da Registar bude urađen”, kažu oni.
Ovoga puta, poručuju, podstanari neće dozvoliti da administracija Glavnog grada „tek tako obradi“ ovo pitanje, gdje bi se još jednom pokazala par ekselans diskriminacija građana bez svog krova nad glavom.
“Ukoliko se naš zahtjev ne bude ozbiljno razmotrio, naš odgovor će biti jasan – PROTESTI! Više nećemo pasivno posmatrati kako se naši problemi guraju pod tepih, već ćemo se boriti za svoja prava na ulicama, ukoliko to bude jedini način da nas čuju”, piše u saopštenju.
Napominju da bi im bilo drago da se Sekretarijat za socijalno staranje konačno oglasi i odgovori na brojne mejlove koje smo im uputili, u kojima tražimo upravo sve ovo.
“Takođe, od njih smo tražili i sastanak povodom problema sa raspodjelom socijalnih stanova u Podgorici, gdje su postojale ozbiljne nepravilnosti. Na to je ukazala i bivša gradonačelnica Olivera Injac, ali i mnogi drugi, pa očekujemo da se ovo pitanje više ne ignoriše. Smatramo da je neprihvatljivo da institucije koje bi trebale biti posvećene rješavanju socijalnih pitanja ignorišu glasove građana kojima su najpotrebniji”, kažu oni.
Istovremeno, pohvaljuju predsjednicu Skupštine Glavnog grada, Jelenu Borovinić Bojović, koja je, kako tvrde, pokazala odgovornost i ozbiljnost time što je odgovorila na njihove zahtjeve i organizovala sastanak na kojem će još jednom ponoviti njihove stavove i očekivanja.
“Očekujemo da i ostale nadležne institucije pokažu isti nivo posvećenosti i odgovornosti prema podstanarskoj populaciji. Pozivamo nadležne institucije da hitno preispitaju ove zahtjeve i omoguće fer i transparentnu raspodjelu subvencija, kako bi se osigurala prava podrška onima kojima je najpotrebnija. Takođe, očekujemo da država prepozna značaj izrade Registra podstanara i pruži podršku ovom procesu, jer samo kroz jasnu evidenciju i sistemsku regulaciju možemo osigurati da podstanari dobiju status i zaštitu koju zaslužuju”, zaključuje se u saopštenju.
Izvor:CDM