Foto:KCCG
Mladi u Crnoj Gori, ali i svijetu, sve ranije stupaju u seksualne odnose, što za posljedicu nekada ima i ugrožavanje njihovog zdravlja. Podaci koje je Klinički centar Crne Gore dostavio Gradskoj RTV pokazuju da je u prvoj polovini ove godine sedam djevojčica izvršilo abortus.
Maloljetničke trudnoće sve su češća pojava u Crnoj Gori, pokazuju podaci zdravstvenih institucija.
Ginekolog Mahmut Šehović u izjavi za Gradsku RTV navodi da su u Kliničkom centru Crne Gore ove godine imali 20 maloljetnih trudnica, pri čemu je njih 13 zadržalo dijete, a sedam izvršilo abortus. Ipak, Šehović ukazuje da se svi abortusi ne obavljaju u državnim zdravstvenim ustanovama.
“Moramo biti realni i reći da se to u našem društvu ne odvija u ustanovama javnog zdravstva, već u privatnim ustanovama, u drugim gradovima, da ne kažem u drugim državama. U našim porodicama se i dalje ljudi više boje stigme, nego bolesti“, ističe Šehović.
U Institutu za javno zdravlje Crne Gore za Gradsku RTV kažu da su tokom 2022. zabilježili 173 maloljetničke trudnoće, od kojih je 14 završeno abortusom. Doktorica Verica Osmanović, speclistkinja socijalne medicine, kaže da mladi moraju svjesno i odgovorno da stupaju u sekusalne odnose, kako bi spriječili neželjnu trudnoću, ali i sačuvali svoje zdravlje.
“Važno je da govorimo o kontracepciji i o tome kako se pravilno koristi. Najpouzdaniji je kondom, on ne samo da štiti od neželjne trudnoće, več i čuva od drugih infekcija. Osnovni razlozi maloljetničke trudnoće jesu neiformisanost i prisustvo stida, djevojke se stide da pričaju na tu temu“, kaže Osmanović.
Svaki abortus mora biti legalan, bezbjedan i na zahtijev trudnice, objašnjava doktor Šehović. Kada je riječ o maloljetnici onda je potrebna i saglasnost roditelja.
“Ako ga obavlja stručno lice onda ne bi trebalo da ima posledice za pacijentkinju. Bitno je reći da su danas sve češći medikamentni prekidi trudnoće, i tu pacijentkinja ima privanost u samom tom činu. Osim fizičkih posledica, važna je i ta psihička, moramo napomenuti da svako lice koje prolazi kroz to mora imati značajnu psihološku pomoć porodice, tako i stručnog lica“, navodi Šehović.
Sagovornici Gradske RTV zaključuju da je veoma važno dodatno edukovati mlade o zdravim stilovima života kroz radionice ili razgovore.
Izvor:CDM