Testiranja na “kju” groznicu samo na farmama na kojima je primijećena određena patologija

Radio Titograd

25.09.2024, 09:43h

2 min

Foto:RTCG

 

Uprkos pritiscima, prijetnjama i ultimatumima koji se pred nas postavljaju, ostajemo dosljedni donesenim i propisanim mjerama i protokolima postupanja kada je u pitanju Q groznica, saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

“Uzorkovanje i testiranje samo određenih farmi će se vršiti kao i do  sada. Uzorkovanja i testiranja na Q groznicu će se vršiti isključivo na farmama na kojima je od strane farmera i veterinara primijećena određena patologija u datom momentu (pobačaji, višednevne povišene temperature, bronhopneumonije). Na tim gazdinstvima, ukoliko se potvrdi Q groznica, sprovodiće se sve mjere u skladu sa važećom Naredbom za sprečavanje pojave, otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje zarazne bolesti Q groznica kod goveda”, kaže se u saopštenju.

Uprava će, kako navode, organizovati epizootiološko ispitivanje na kontaktnim gazdinstvima, a na osnovu individualnih uviđaja razmatraće i predlagaće se mjere na svakom konkretnom gazdinstvu.

“Dalje mjere, potencijalna uzorkovanja, testiranja i preporuke će se donositi u skladu sa kliničkim indikacijama i epizootiološkom situacijom na terenu. Od Uprave se očekuju i zahtijevaju određene odluke koje su u neskladu sa stručnim saznanjima, dobrom veterinarskom praksom i generalno praksom u svijetu”, navodi se u saopštenju.

Q groznica, kako kažu, nije naročito opasna zarazna bolest, nije bolest sa A liste evropskog zakonodavstva, niti je isto prepoznaje, i nije stručno utemeljeno testirati gazdinstva na kojima se nije javila patologija ili klinička slika koja se može vezati za Q groznicu.

“S obzirom na njenu ubikvitarnost, prisustvo u okolini decenijama, te zastupljenost na ovim prostorima, kao i u cijelom svijetu, takav korak u ovom trenutku nije opravdan. Na onim gazdinstvima, na kojima Q groznica pravi određenu problematiku, sprovode se  redovno mjere u cilju njenog suzbijanja i kontrole”, navode iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Naglašavaju da, da su se propisane mjere pravovremeno poštovale i sprovodile od strane onih koji sada vrše pritiske, kao i lokalnih samouprava, svi napori suzbijanja ove zarazne bolesti do sada bi dali pozitivne rezultate.

“Uprava apeluje na sve da uz pridržavanje svih tačaka Naredbe, koje uključuju i sprovođenje biosigurnosnih mjera na gazdinstvu, te uz sprovođenje redovne dijagnostike i uklanjanja pozitivnih jedinki iz zapata, mora dovesti do smanjenja prevalence oboljenja i stavljanja pod kontrolu situacije na zaraženim gazdinstvima”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da Uprava poziva Udruženje stočara Danilovgrad, zajedno sa svim ostalim organizacijama i pojedincima, koji prijete protestima i blokadama, da doprinesu rješavanju nastale situacije kroz proaktivno djelovanje u vidu suzdržavanja od širenja panike, ulaganja napora da u saradnji sa lokalnom samoupravom pronađu adekvatnu lokaciju za neškodljivo uklanjanje leševa i sprovođenje mjera.

“Uprava apeluje na lokalne samouprave da se prema nastaloj situaciji, u kojoj držaoci životinja odbijaju saradnju za zakopavanje leševa na vlastitom zemljištu ophode u skladu sa svojim zakonskim obavezama i zaključcima Vlade, bez odlaganja odrede lokaciju za neškodljivo uklanjanje, čiji su kriterijumi dostavljeni lokalnim samoupravama”, ističu u saopštenju.

Proritet u trenutnoj situaciji je, kako navode, rješavanje inficiranih gazdinstava, na kojima životinje borave već duže vrijeme, bez mogućnosti da se neškodljivo uklone i na taj način doprinese smanjenju, odnosno gašenju žarišta.

“Uprava apeluje i na građanstvo, da svojim činjenjem ne utiče direktno na širenje zaraze, odnosno odlaganje izvršenja mjera, što umnogome znači produžavanje situacije u kojoj se nalazimo. Kada su svi kriterijumi propisani za mjesto zakopavanja ispoštovani od strane lokalne samouprave, ne postoji bojazan po ekološke posledice, raznošenje zaraze, ili bilo koji drugi vid ugrožavanja javnog zdravlja. Zakopavanje usmrćenih životinja je jedan od glavnih načina njihovog neškodljivog uklanjanja i kada se ispoštuju svi principi ne predstavlja opasnost. Suprotno, spriječavanje zakopavanja leševa eutanaziranih životinja ili njihovo otkopavanje direktno doprinosi bržem širenju zarazne bolesti”, zaključeno je u saopštenju.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2,

21:44h

Titogradske vijesti, top2

06.10.2024. u 14:33h

Titogradske vijesti, top1

06.10.2024. u 14:31h

Skip to content