Satler: Vlast i opozicija da naredne sedmice riješe krizu oko Ustavnog suda, Venecijanska komisija je zlatni standard

Radio Titograd

22.02.2025, 20:10h

6 min

Foto: Screenahot/RTCG

 

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler pozvao je vlast i opoziciju da već naredne sedmice sjednu za sto i riješe krizu oko Ustavnog suda, tako što će se obratiti Venecijanskoj komisiji, kako bi se opozicija početkom sljedećeg mjeseca vratila u Skupštinu.

Satler je u intervjuu Televiziji Vijesti poručio i da EU očekuje od Crne Gore da do kraja februara uvede vize jednoj od zemalja koje su sada u bezviznom režimu, a očekuje i da se na novi tender za drugu dionicu auto-puta prijave i evropske kompanije.

Glavni urednik Televizije Vijesti, Radomir Kračković, pitao je Satlera i da li je Venecijanska komisija njihov predlog za rješenje krize u parlamentu.

Kračković: Gospodine Satler, prošla godina je bila veoma uspješna za evropsku integraciju Crne Gore. Dobilli smo IBAR i zatvorili tri poglavlja pregovora. Možemo li očekivati zatvaranje novih poglavlja tokom ove godine i koliko? Koji su uslovi za to?

Satler: Prošla, 2024. godina je zaista bila dobra godina za Crnu Goru. Bilo mi je veliko zadovoljstvo da svjedočim zatvaranju tri poglavlja u decembru prošle godine. Šta je bilo ključno za ovaj uspjeh? Tri stvari. Prvo: disciplina, drugo: fokus, i treće: nacionalno jedinstvo. Kada je riječ o krupnim pitanjima, morate biti ujedinjeni. To je ono što želimo da se ponovi i ove, 2025. godine. Šta vam je potrebno za to? Iste stvari. Zato smatram da je sada veoma važno vratiti se za pregovarački sto. Veoma je važno pronaći rješenje za pitanje koje se pojavilo krajem prošle godine u Skupštini. Iskreno, ono je rješivo. Svi akteri, i opozicija i vlast, izrazili su podršku za uključivanje Venecijanske komisije, što je bio naš predlog – predlog komesarke Kos kada je bila ovdje. Ona je ponudila rješenje, izlaz iz ove situacije. To rješenje je i dalje na stolu, pa želim da iskoristim priliku da pozovem i vlast i opoziciju da se već naredne sedmice okupe i pronađu rješenje, kako bismo, ulaskom u mart, vidjeli povratak opozicije nazad u Skupštinu. Želimo da ponovimo dobre stvari koje su se dogodile prošle godine, kada smo imali podršku za evropske zakone, ponekad čak i jednoglasnu. Gotovo svi su glasali za ove važne zakone koji će Crnu Goru dovesti do Evropske unije. To želimo vidjeti i ove godine.

Kračković: Dakle, vaš predlog je Venecijanska komisija?

Satler: Moj predlog je da se pronađe rješenje. Ponuda je na stolu. Znate, kada emocije dosegnu visok nivo – a vidjeli smo to u posljednja dva mjeseca – ponekad je dobro imati nekoga sa strane. Venecijanska komisija je zlatni standard kada je u pitanju ustavnost i procjena zakonitosti odluka donesenih u demokratiji. Zato smatram da je to dobra ponuda. Ali, na kraju krajeva, odluka je na vama – možete to riješiti i na domaćem nivou. Moj apel je da se već naredne sedmice sjedne za sto, pronađe rješenje za ovo pitanje i nastavi s važnim radom koji predstoji.

Kračković: Vlada Crne Gore uživa veliku političku podršku iz Brisela, ali da li smatrate da je Vlada zaista proevropska, imajući u vidu da je dio Vlade i koalicija Za budućnost Crne Gore? Mislite li da su oni zaista proevropski?

Satler: Gledajte, ja nisam ljekar. Nisam psiholog. Ne ulazim ljudima u misli i dušu da bih vidio da li su oni zaista ovakvi ili onakvi. Ono što procjenjujem su djela. A ono što smo vidjeli prošle godine jeste da smo, kada su glasanja bila u pitanju, kada je riječ o Skupštini, imali podršku svih političkih partija, i to je veoma važno. Takođe sam već nekoliko puta rekao da je važno ne dozvolite da skrenete s puta. Tri stvari koje su pomenute na početku su izuzetno važne. Ne treba se zaglaviti u pitanjima koja dijele društvo, u identitetskim pitanjima. To vam neće pomoći jer za ta pitanja nećete lako pronaći rješenja. Ona jesu značajna. Ne umanjujem njihov značaj, ali se ne mogu brzo riješiti. Zato je jako, jako važno da se vratimo za sto, da nastavimo. U suštini, ono što ste pokazali da možete učiniti prošle godine, možete ponoviti i ove godine.

Kračković: Krajem ovog mjeseca Crna Gora će poništiti pretkvalifikacioni tender za drugu dionicu auto-puta Bar-Boljare. Da li je Evropska unija ili vaša Delegacija tražila da se to uradi, zato što se nijedna evropska kompanija nije prijavila na ovaj tender, dok neke kompanije iz Kine, Turske i Azerbejdžana jesu. Da li je to bio pravi razlog?

Satler: Dozvolite mi da razjasnim nekoliko stvari. Prije svega, i ovo je veoma pozitivno – Evropska unija je spremna da bude partner Crnoj Gori na ovom najvažnijem ekonomsko-strateškom projektu koji imate. Ovo je generacijski projekat, koji Crnu Goru povezuje sa Srbijom; Bar-Boljare, a zatim i Beograd. To je ekonomski projekat ove generacije a Evropska unija je spremna da bude partner. Takođe smo spremni da ovaj projekat finansijski podržimo. Postoji značajna finansijska podrška s naše strane, iz budžeta evropskih poreskih obveznika, do 150 miliona eura, uz dodatnih 200 miliona eura od Evropske banke za obnovu i razvoj. Dakle, skoro dvije trećine ukupne sume već je pokriveno, i to je veoma dobra vijest. Što se tiče pretkvalifikacionog tendera, postojala je potreba za izmjenom trase. Razlog zbog kojeg su Monteput, Ministarstvo saobraćaja i EBRD odlučili da raspišu novi tender jeste što je došlo do promjene trase – moralo se izmijeniti 50% trase. Zašto? Zato što je autoput prvobitno prolazio kroz jedno selo, što je stvaralo probleme za lokalno stanovništvo, što razumijem. Dakle, sada je 50% rute drugačije, i naravno da su se zbog toga promijenili i uslovi za kompanije. Zato je bilo neophodno da vlasti raspišu novi tender, i mi to u potpunosti podržavamo. I da, kada je riječ o evropskim kompanijama, želimo da one budu prisutne ovdje. Vi ste buduća članica Evropske unije. Želite da najbolja preduzeća učestvuju u ovome.

Kračković: Ali da li očekujete da će se neke evropske kompanije prijaviti na sljedeći tender?

Satler: Na kraju, to je odluka tih kompanija ali mi se tome nadamo. Smatramo da je dobra stvar da postoji što šira konkurencija, kako biste dobili najbolje moguće ponude i tehnološki najnaprednija rješenja. Znate da nije lako izgraditi autoput na tom dijelu terena. Ipak, na kraju, ovo je otvoreni tender. Najbolja ponuda – a to podrazumijeva i cijenu i kvalitet – treba da pobijedi.

Kračković: Ali može li ovo takozvano kašnjenje ugroziti podršku Evropske unije? Da li će izgradnja autoputa na kraju biti skuplja?

Satler: Ovo kašnjenje traje svega nekoliko mjeseci. Ne govorimo o godinama, već o par mjeseci, i to je u potpunosti opravdano. Drugo, naša podrška je i dalje prisutna. Podrška Evropske unije za ovaj važan projekat je tu. Kao što sam već rekao, ovo je generacijski projekat, i zbog toga mislim da je odlično što sarađujemo i radimo zajedno na njemu.

Kračković: Evropska komisija je upozorila crnogorske vlasti da usklade viznu politiku sa EU. Da li Crna Gora mora da ukloni dvije zemlje sa liste bezviznog režima do kraja ovog mjeseca? Prije nekoliko dana, naša vlada je izjavila da radi na usklađivanju sa EU, ali nije navela da će, na primjer, ukinuti bezvizni režim za građane Rusije.

Satler: Šta očekujemo od naših najbližih partnera i onih koji žele da se pridruže Uniji? Da budu uz EU kada su u pitanju spoljnopolitička pitanja. Znate, kada govorimo o Rusiji i Ukrajini, kada imamo stav o Bliskom istoku – očekujemo da su naši najbliži partneri, oni koji žele da se pridruže, uz nas. To se zove usklađivanje spoljne politike, i to se već dešava. Crna Gora je 100% usklađena, što je veoma pozitivno. Takođe, očekujemo da naši partneri budu na našoj strani kada je riječ o bezbjednosti. Pitanje viza je, u suštini, bezbjednosno pitanje.

Imali smo primjere gdje su državljani zemalja koje su na našoj viznoj listi, ali nisu na viznoj listi zemalja Zapadnog Balkana, završili u našim zemljama, u Evropskoj uniji, tražeći azil ili radeći druge stvari. To je ono što moramo izbjeći. Zato tražimo od svih zemalja koje žele da se pridruže – da se postepeno usklade sa nama. To ne znači sjutra, ali znači da u narednim godinama mora doći do smanjenja. Sa Crnom Gorom smo se dogovorili da svake godine, u okviru Reformske agende, jedna zemlja manje bude na listi bezviznog režima. I očekujemo da Crna Gora to sprovede.

Kračković: Ali da li moramo to uraditi do kraja februara, ukloniti jednu ili dvije zemlje?

Satler: Da. To je ono što očekujemo od Crne Gore. Dozvolite mi da to objasnim na sljedeći način – razumijem argument, ekonomski argument…

Kračković: …i argument turizma.

Satler: Da, i turizam. To je veliki faktor, tu nema sumnje. Zato i ne govorimo da od sjutra morate staviti sve državljane, recimo, Rusije, Kine, Turske, svih ovih 14 zemalja na viznu listu. Ne, to nije ono što tražimo. I vjerujte mi, na toj listi postoje zemlje čije bi uklanjanje imalo minimalan ekonomski uticaj na vas, jer samo nekoliko desetina ili stotina njihovih građana dolazi ovdje. Oni i dalje mogu dolaziti, ali moraju proći kroz vizni sistem. A osim toga, ponudili smo i podršku za elektronski vizni sistem, kao i tehnička rješenja za ubrzavanje izdavanja viza. Dakle, sve je to dio ovog paketa. Za mene je ovo pitanje bezbjednosti, pitanje solidarnosti, ali i pitanje kredibiliteta Crne Gore. I vjerujem da će Crna Gora donijeti ispravnu odluku.

Kračković: A usklađivanje vizne politike je takođe jedan od uslova za dobijanje sredstava iz Plana rasta Evropske unije. Kada bi Crna Gora mogla očekivati prve tranše iz Plana rasta i koje dodatne uslove moramo ispuniti da bismo dobili taj novac?

Satler: Hvala vam na pitanju. Veoma važno pitanje. I to me vraća na početak – izgubili smo vrijeme. Izgubili smo posljednja dva mjeseca jer je ratifikacija sporazuma o zajmu za Plan rasta bila na dnevnom redu Parlamenta još u decembru. A onda ste imali probleme s budžetom.

Kračković: Ali bi to trebalo biti riješeno ovih dana.

Satler: Biće završeno ovih dana. I to je važno. Jer čim se to završi, novac za prvu fazu, za predfinansiranje, biće na bankovnom računu Crne Gore u roku od nekoliko sedmica. To je oko 20 miliona eura. Taj iznos će stići čim se ovdje završi proces ratifikacije. A to očekujem, kao što kažete, u narednim danima. Druga, odnosno naredna tranša, zavisi već od ispunjenja određenih kriterijuma. I tu sve zavisi od Crne Gore. Vidim dobar napredak i to me raduje. Dakle, postoji 14 kriterijuma koji moraju biti ispunjeni do sredine marta. Jedan od njih je i pitanje viza, ali postoje i mnoga druga. Ako svih 14 kriterijuma bude ispunjeno, naredna tranša – puna naredna tranša od 30 miliona eura – biće uplaćena na račun Crne Gore, pomažući njenoj privredi da napreduje. To je veoma pozitivna stvar. I drago mi je da Crna Gora napreduje i u ovom procesu, da je lider među svih šest zemalja. Nadamo se dobrom izvještaju za Brisel sredinom marta.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2,

13:02h

Titogradske vijesti, top2

20.03.2025. u 12:55h

Titogradske vijesti, top2

20.03.2025. u 12:08h

Titogradske vijesti, top2

20.03.2025. u 11:23h

08.03.2025. u 18:03h

08.03.2025. u 18:03h

Skip to content