Foto:Shutterstock
Većina osoba kao glavni znak srčanog udara osjeća bol u grudima, ali osjećanje gorušice, teskoba i tzv. “čudni okreti” u želucu takođe su vrlo česti.
S obzirom na to da se takvi simptomi čine bezopasni, mnoge žene nerijetko ne potraže pomoć ljekara.
Kada gutate, pojas mišića oko dna jednjaka se opušta kako bi omogućio da hrana i voda putuju dole, u želudac.
Nakon toga, mišići se ponovno zategnu. Ako se donji dio jednjaka abnormalno opusti ili oslabi, želudačna kiselina može teći natrag prema grlu (refluks kiseline) uzrokujući osjećaj gorušice.
Istraživanje objavljeno u časopisu Circulation otkrilo je da su probavne smetnje čest simptom kod žena u mjesecu koji je prethodio srčanom udaru. Oko 39 odsto ispitanica objasnilo je da su osjećale nelagodu prije srčanog udara, ali probavne smetnje nisu bile karakteristične za vrijeme udara.
Probavne smetnje se mogu odnositi na bol ili nelagodu u gornjem dijelu stomaka (dispepsija) ili osećaj peckanja iza prsne kosti (gorušica), objasnili su iz Nacionalne zdravstvene službe.
“Sadašnji opis ‘tipičnih‘ srčanih simptoma temelji se prvenstveno na iskustvu bijelih sredovječnih muškaraca”, otkrili su istraživači.
Zbog toga je došlo do nesporazuma između ljekara i pacijenata, što je rezultiralo pogrešnom dijagnozom ili odgađanjem ljekarskog pregleda.
Istraživači su dodali da je između 85 do 90 odsto žena osjetilo nekoliko različitih simptoma mjesec dana prije srčanog udara, poput neuobičajenog umora, problema sa spavanjem, kratkoće daha, loše probave i anksioznosti.
Za vrijeme samog srčanog udara, ispitanice su bile kratkog daha i slabe, ali su osjećale i umor, vrtoglavicu i oblio ih je hladan znoj.
Žene imaju 50 odsto veće šanse da će dobiti pogrešnu dijagnozu srčanih problema nego muškarci, rekli su iz Britanske organizacije za srce.
Postoji nekoliko načina kako da se smanji rizik od pojave srčanog udara, kao što su aktivan način života, zdrava ishrana, smanjena konzumacija alkohola, kao i kontrola visokog krvnog pritiska i šećera u krvi.
Izvor:DAN