Foto:Pixabay
Vlada Švajcarske je nedavno najavila da ima planove za modernizaciju svog velikog sistema skloništa, zbog „pogoršanja globalne bezbjednosne situacije”, izvještava Tages-Anzeiger iz Ciriha. Procjenjuje se da će radovi koštati 220 miliona švajcarskih franaka.
Rastući sukob između Irana i Izraela podstakao je sve veću zabrinutost od moguće nuklearne konfrontacije. I dalje je nejasno da li Izrael ima nuklearno oružje, dok se dugo sumnjalo da Iran tajno teži njegovom razvoju, navodi Bi-Bi-Si.
Američka obavještajna služba „ne vjeruje” da Iran posjeduje nuklearno naoružanje, ali želi da izbjegne bilo kakvu provokaciju koja bi mogla da dovede do upotrebe istog, piše Večernji list.
„Iran posjeduje infrastrukturu i stručnost potrebnu za razvoj nuklearne bombe”, izjavio je analitičar Esfandijar Batmangeliđ za Gardijan.
U bivšoj Jugoslaviji, gotovo svaki veći grad imao je atomsko sklonište, izgrađeno tokom Hladnog rata kao dio priprema za potencijalni nuklearni sukob. Ova skloništa su bila strateški raspoređena i dizajnirana da zaštite stanovništvo od nuklearnih napada. Nakon raspada Jugoslavije i smanjenja nuklearne prijetnje, međutim, mnoga od tih skloništa su izgubila svoju prvobitnu namjenu.
Danas su pretvorena u različite komercijalne i društvene prostore. Neka skloništa su preuređena u teretane, druga su postala popularni kafići i barovi, treća su zatvorena i zatršana otpadom.
Tokom udarnog talasa – što dalje od prozora
Istraživači sa Univerziteta u Nikoziji na Kipru koristili su napredno kompjutersko modeliranje kako bi istražili kakav bi uticaj imala nuklearna eksplozija snage 750 kilotona na ljude unutar zgrade u blizini izmišljenog napada. Studija objavljena prošle godine u časopisu Physics of Fluids istraživala je najsigurnija mjesta za sklonište unutar zgrade u slučaju devastirajućeg napada. Njihovi rezultati sugerišu da „čak i ako se skrivate unutra” i relativno daleko od eksplozije, visoke brzine vjetra nakon eksplozije mogle bi da budu dovoljne da vas ubiju ili ozbiljno povrijede, prenosi tehnološki i naučni portal Gizmodo.
Prema tome, najsigurnija mjesta za skrivanje tokom udarnog talasa vjerovatno su ona koja se nalaze dalje od prozora, vrata i hodnika, budući da će vazduh najintenzivnije prolaziti kroz te prostore. Prema toj logici, preporučuje se da se najbolje sklonište nalazi u čvrstoj zgradi, što dalje od bilo kojih vrata ili prozora, a idealno bi bilo smjestiti se u ugao prostorije, naglašava Newsweek.
Najsigurnije u podrumima
Uzimajući u obzir rastuću zabrinutost zbog rizika od nuklearnog sukoba na Bliskom istoku, usred stalnih strahovanja o nuklearnim kapacitetima Rusije i Irana, raste i interes za pripremljenost na nuklearni napad.
Zvanična internet stranica američke vlade, Ready.gov, savjetuje da, ako se iznenada čuju nuklearne sirene, ljudi „uđu u najbližu zgradu”– ali ne nude sve zgrade jednake nivoe zaštite.
Zgrade s betonskim ojačanjima se smatraju najsigurnijom opcijom jer bi „većinom ostale netaknute” u slučaju eksplozije, međutim, „ne bi nužno svi unutar njih preživjeli”, piše Gizmodo.
Kampanja za javne informacije u Velikoj Britaniji Protect and Survive, koja datira iz 1980-ih, navodi da je najbolje, ako živite u zgradi od pet ili više spratova, da se ne sklanjate na posljednja dva sprata. „Podrum ili prizemlje pružiće najbolju zaštitu”, stoji u obavještenju.
„Središnji hodnici na donjim spratovima, takođe, pružiće dobru zaštitu”.
Za stanovnike gradova, najbolja mjesta za sklonište uključuju podzemne prostore, piše Newsweek.
„Bilo bi mnogo bezbjednije ako biste mogli da se sklonite u podzemno sklonište”, rekao je Džek L. Rozdilski, docent za upravljanje katastrofama i hitnim situacijama na Univerzitetu Jork u Kanadi, i dodao:
„Čak i mjesta poput podruma zgrada ili dubokih djelova podzemnih tunela pružila bi bolju zaštitu nego boravak u zgradama iznad površine”
Godine 2022. Daily Express je pisao da bi najsigurnija mjesta u Velikoj Britaniji bila ona najudaljenija od većih gradova. Među 20 preporučenih lokacija nalaze se Kornvol, Folkestoun, Skegnes i Englej, prenosi Večernji list.
Argentina, Australija, Island, Kanada i Antarktik najbezbjednije zemlje
Istraživanje objavljeno iste godine ukazalo je na to da bi zemlje s najvećim šansama za očuvanje svoje civilizacije tokom deset godina nakon nuklearnog rata bile Argentina i Australija.
Razlog zašto bi Argentina i nekoliko zemalja u središnjoj Africi mogle da održe koliko-toliko normalan život leži u tome što već uzgajaju otpornije usjeve, poput pšenice, u velikim količinama, a takođe, imaju i malu populaciju, navodi Tajms.
Situacija ne bi nužno bila idealna za Australiju, iako nije direktno ugrožena od udarnog talasa i radioaktivnog zračenja, upozorio je profesor Alan Robok sa Univerziteta Rutgers u NJu DŽerziju, istakavši da „možete samo zamisliti flotile gladnih izbjeglica iz Azije koje bi krenule prema njima”.
U Evropi je Island, prema Smart Survivalist-u, proglašen za najsigurnije mjesto u slučaju nuklearnog rata.
„Budući da je Island izolovan od ostatka svijeta sjevernim Atlantskim okeanom, bilo bi vrlo teško da nuklearna raketa dosegne ovu nordijsku zemlju, a da pri tom ne bude otkrivena”, navodi se i dodaje da Island proizvodi svu svoju električnu energiju iz geotermalnih izvora, tako da čak i ako bi cijela elektroenergetska mreža u Evropi prestala da radi, Island bi i dalje imao struju zahvaljujući svojim prirodnim vrućim izvorima. Stranica, takođe, napominje da Kanada ima „veliku površinu i populaciju rasprostranjenu na širokom području”, što smanjuje verovatniću da bi jedan nuklearni udar mogao da uništiti celu zemlju.
Model koji je napravio list Gardijan 2016. godine pokazao je da bi, u slučaju atomske katastrofe, najsigurnija mjesta za život bila Antarktik, budući da je to kontinent sa ekstremno niskim temperaturama udaljen kilometrima od bilo kojeg naselja, kao i Uskršnje ostrvo, za koje kažu da je najizolovanije naseljeno mjesto na svijetu, a smješteno je u Tihom okeanu, 3.600 kilometara od obale Čilea.
Izvor:RTCG