Ombudsman: Graditi sigurnije radno i životno okruženje za novinare

Radio Titograd

11.03.2025, 12:27h

2 min

Foto: PR Centar, arhiva

 

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković zabrinut je povodom posljednjih slučajeva ugrožavanja sigurnosti crnogorskih novinarki i novinara i osuđuje svaku vrstu pritiska i napada, kao i gušenja slobode javne riječi, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Kako su naveli u saopštenju, oni su iz medija informisani o slučaju prijetnji novinarki RTCG-a Duški Pejović na javnom mjestu, koja je, kako kažu, između ostalog, prepoznata po dugogodišnjem angažmanu u vezi sa temama ljudskih prava i sloboda.

“Na stanovištu posljednje ocjene organizacije “Safe Journalist” da su žene u medijima u Crnoj Gori i dalje izložene nasilju, diskriminaciji i profesionalnoj nesigurnosti, i u skladu sa informacijama o online i offline pritiscima i napadima na novinare i ovom prilikom osuđujemo sve vrste ugrožavanja sigurnosti i nezavisnosti medija i apelujemo da se prijave efikasno istraže i procesuiraju, a posebno motivi, jer samo odlučna sistemska i institucionalna reakcija može biti djelotvoran odgovor i unaprijediti stanje u ovoj oblasti”, kažu u saopštenju.

Jedinstveni u osudi i reakcijama, bez selekcija i podjela u odnosu na medije i pojedince, kažu da, moramo graditi sigurnije radno i životno okruženje za pripadnike novinarske profesije, jer bez nezavisnih, slobodnih i kredibilnih medija, kako kažu, nema ni slobodnih institucija, nema debate o pitanjima od opšteg značaja i interesa, samim tim ni slobodnog društva.

“Što se tiče procesuiranja novinara zbog načina izvještavanja i iznešenih stavova, kao restriktivne mjere, više puta ukazivali smo da to može biti primijenjeno samo u krajnje opravdanim situacijama, u skladu sa međunarodnom praksom, standardima i preporukama u ovoj oblasti, kao nužna mjera, upotrijebljena nakon što su iscrpljene sve druge mogućnosti i mora trajati najkraće moguće”, piše u saopštenju.

U kontekstu aktuelnih dešavanja, iz kabineta ombudsmana podsjećaju da novinari i drugi poslenici javne riječi imaju ključnu ulogu u promociji slobode izražavanja, koja nije važna samo po sebi, već, kako navode, ima i centralnu ulogu u zaštiti drugih prava iz Konvencije.

“Podsjećamo i da sloboda izražavanja ima svoje granice, koje su ustanovljene domaćim pravom, ali još više međunarodnim standardima – u kojima prednjače presude Evropskog suda za ljudska prava, koje imaju primat u odnosu na nacionalno zakonodavstvo. Istovremeno, svako ograničenje slobode govora mora se primijeniti restriktivno, odnosno svako miješanje u slobodu govora mora ispuniti propisane uslove (član 10 Evropske Konvencije o ljudskim pravima)”, dodaju u saopštenju.

Oni ističu da se kampanja protiv žena iz javnog života nastavlja, a povodom navoda da je poslanica Jevrosima Pejović meta uvreda, mizoginih i seksističkih komentara, zbog pokretanja inicijative koja ima za cilj poboljšanje položaja žena na radnom mestu

“Bez obzira na nečije lične i kolektivne stavove o opravdanosti ove ideje, osuđujemo napade bazirane na ličnom svojstvu i pozivamo na kulturu dijaloga i argumentovanu diskusiju u javnom diskursu i medijima”, dodaju u saopštenju.

 

 

Izvor:CDM

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

27.03.2025. u 20:58h

Titogradske vijesti, top1

27.03.2025. u 20:52h

Titogradske vijesti, top1

27.03.2025. u 20:49h

Titogradske vijesti, top2

27.03.2025. u 17:26h

Titogradske vijesti, top2

27.03.2025. u 17:24h

Titogradske vijesti, top2

27.03.2025. u 17:17h

Skip to content