Komisija UN za istragu o okupiranoj palestinskoj teritoriji i Izraelu saopštila je danas u novom izveštaju da izraelski napadi na obrazovne, vjerske i kulturne objekte predstavljaju ratne zločine i zločin protiv čovječnosti i istrebljenje.
U nastavku možete pronaći saopštenje Komisije za štampu i link za cio izveštaj.
ŽENEVA – Izrael je uništio obrazovni sistem u Gazi i više od polovine svih vjerskih i kulturnih objekata u Pojasu Gaze, što je dio široko rasprostranjenog i neumoljivog napada na palestinski narod u kojem su izraelske snage počinile ratne zločine i zločin protiv čovječnosti i istrebljenje, saopštila je danas Nezavisna međunarodna komisija UN za istragu o okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući Istočni Jerusalim i Izrael, u novom izvještaju.
Dok je Komisija posvetila posebnu pažnju situaciji u Gazi, izvještaj se fokusira na napade na okupiranoj palestinskoj teritoriji u cjelini i u Izraelu.
„Vidimo sve više i više indikacija da Izrael sprovodi usmjerenu kampanju za uništenje palestinskog života u Gazi“, rekla je Navi Pilaj, predsjednica Komisije. „Izraelsko ciljanje obrazovnog, kulturnog i vjerskog života palestinskog naroda naštetiće sadašnjim generacijama i generacijama koje dolaze, ometajući njihovo pravo na samoopredjeljenje.“
Komisija je utvrdila da je Izrael koristio vazdušne napade, granatiranje, paljenje i kontrolisano rušenje kako bi oštetio i uništio više od 90 odsto školskih i univerzitetskih zgrada u Gazi, stvarajući uslove u kojima je obrazovanje djece, uključujući adolescente, i egzistencija nastavnika onemogućena. Preko 658.000 djece u Gazi nije imalo školovanje 20 mjeseci.
Izraelske snage su počinile ratne zločine, uključujući usmjeravanje napada na civile i namjerno ubijanje, u svojim napadima na obrazovne ustanove koji su prouzrokovali civilne žrtve. Ubijanjem civila koji su se sklonili u školama i verskim objektima, izraelske snage bezbjednosti počinile su zločin protiv čovječnosti istrebljenja.
Komisija je dokumentovala i istražila nekoliko slučajeva paljenja i rušenja obrazovnih objekata od strane izraelskih snaga, za koje je zaključila da su bili namjerni i nepotrebni. Izraelski vojnici su snimali i distribuirali video zapise u kojima ismijevaju Palestince i palestinsko obrazovanje, pre nego što su uništili škole i univerzitete. Komisija smatra da takvi postupci ukazuju na namjeru izraelskih bezbjednosnih snaga da unište ove objekte kako bi dugoročno ograničili pristup Palestincima obrazovanju. Komisija je takođe pronašla značajne dokaze da su izraelske bezbjednosne snage zauzele i koristile obrazovne objekte kao vojne baze ili mjesta za vojne aktivnosti, uključujući pretvaranje dijela kampusa Al-Mugraka univerziteta Al-Azhar u sinagogu za trupe. Komisija je pronašla jedan slučaj gdje je vojno krilo Hamasa takođe koristilo školu u vojne svrhe. Takvo ponašanje krši odredbe običajnog međunarodnog humanitarnog prava koje zahtjeva od strana u sukobu da prave razliku između civilnih objekata i vojnih ciljeva. Na Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jerusalim, obrazovni sistem je patio od sve većih vojnih operacija izraelskih bezbjednosnih snaga, uznemiravanja studenata i povećanja kontrolnih punktova, rušenja i napada naseljenika, što je pogodilo više od 806.000 palestinskih studenata. Izrael je učinio malo da spriječi ili goni doseljenike koji su namjerno ciljali obrazovne ustanove i studente kako bi terorisali zajednice i primorali ih da napuste svoje domove. Izraelske vlasti su takođe ciljale izraelsko i palestinsko prosvjetno osoblje i studente u Izraelu koji su izrazili zabrinutost ili solidarnost sa civilnim stanovništvom u Gazi, što je rezultiralo njihovim uznemiravanjem, otpuštanjem ili suspenzijom, a u nekim slučajevima i ponižavajućim hapšenjima i pritvorom. Izraelske vlasti su posebno ciljale ženske prosvjetne radnice i studentkinje, namjeravajući da odvrate žene i devojčice od aktivizma na javnim mjestima. „Djeca u Gazi su izgubila djetinjstvo. Bez dostupnog obrazovanja, prinuđena su da brinu o preživljavanju usred napada, neizvjesnosti, gladi i neljudskih životnih uslova“, rekla je Pilaj. „Ono što je posebno uznemirujuće je široko rasprostranjena priroda ciljanja obrazovnih ustanova, koja se proširila daleko izvan Gaze, utičući na svu palestinsku djecu.“
Napadi izraelskih bezbjednosnih snaga oštetili su više od polovine svih vjerskih i kulturnih objekata u Pojasu Gaze, što je dio šire kampanje uništavanja civilnih ciljeva i infrastrukture putem vazdušnih napada i granatiranja. Izraelski napadi su takođe ciljali vjerske objekte koji su služili kao mjesta za utočište, ubivši stotine ljudi, uključujući žene i decu. Komisija je zaključila da su izraelske bezbjednosne snage znale ili je trebalo da znaju lokacije i značaj istaknutih kulturnih objekata u Gazi i da je trebalo da planiraju sve vojne operacije kako bi se osiguralo da ne bude štete.
Svih deset vjerskih i kulturnih objekata u Gazi koje je istraživala Komisija predstavljali su civilne objekte u vrijeme napada i pretrpjeli su razorna uništenja za koja Komisija nije mogla da utvrdi legitimnu vojnu potrebu. Artefakti su uništeni, uklonjeni ili opljačkani.
Na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jerusalim, Komisija je utvrdila da su izraelske vlasti prisvojile, razvile i profitirale od objekata kulturne baštine koji predstavljaju palestinske, jevrejske i druge kulture, raselile palestinske stanovnike sa tih objekata i blokirale ili ozbiljno ograničile Palestince u pristupu takvim objektima.
U Istočnom Jerusalimu, česti militarizovani upadi, hapšenja i uznemiravanje vjernika i vjerskih ličnosti u Haram el Šarifu/Hramovnoj gori doveli su do ozbiljnih ograničenja slobode vjeroispovjesti i, u nekoliko navrata, do izbijanja šireg sukoba. Izraelske vlasti su ograničile pristup palestinskim vjernicima tom mjestu, dok su dozvolile povećan pristup jevrejskim vjernicima. Komisija naglašava da, iako su neke akcije izraelskih bezbjednosnih snaga na tom mjestu mogle biti povezane sa bezbjednosnim opravdanjima, one treba razmatrati u širem kontekstu izraelske nezakonite okupacije, aktivnosti naseljavanja i podrške doseljenicima, kao i erozije statusa kvo. Izraelske akcije su regulisane zakonom okupacije, obavezom okupacione sile da obezbjedi javni red i bezbjednost i međunarodnim pravom ljudskih prava u vezi sa upotrebom sile, koja mora biti neophodna i srazmjerna.
„Napadi na kulturna i vjerska mjesta duboko su uticali na nematerijalno nasljeđe, kao što su vjerske i kulturne prakse, sjećanja i istorija“, rekla je Pilej. „Ciljanje i uništavanje lokaliteta kulturne baštine, ograničavanje pristupa tim lokalitetima na Zapadnoj obali i brisanje njihove heterogene istorije narušavaju istorijske veze Palestinaca sa zemljom i slabe njihov kolektivni identitet.“
U svojim preporukama, Komisija poziva Vladu Izraela da odmah okonča napade usmjerene na kulturne, vjerske i obrazovne institucije i zauzimanje i vojnu upotrebu takvih institucija; da odmah okonča nezakonitu okupaciju palestinske teritorije i obustavi sve planove i aktivnosti naseljavanja, uključujući i one koje se sprovode na vjerskim i kulturnim lokalitetima ili ih ugrožavaju; i da se u potpunosti pridržava privremenih mjera koje je naložio Međunarodni sud pravde.
Komisija poziva Vladu Države Palestine da obezbjedi zaštitu, očuvanje i razvoj lokaliteta kulturne baštine, uključujući i one koji predstavljaju nepalestinsko nasljeđe, i da zaštiti artefakte. Komisija poziva de fakto vlasti u Gazi da prestanu da koriste civilne objekte u vojne svrhe.
Izvještaj Komisije biće predstavljen na 59. sjednici Savjeta za ljudska prava 17. juna 2025. godine.
Kompletan izveštaj:
https://documents.un.org/doc/undoc/gen/g25/067/95/pdf/g2506795.pdf
Link saopštenja:
Izvor:Ambasada Države Palestine u Crnoj Gori