MEDOJEVIĆ “Vlada da traži pomoć Kancelarije Evropskog javnog tužioca (EPPO) za istrage visoke korupcije i pranja novca”

Radio Titograd

16.11.2024, 12:29h

2 min

Foto:Facebook

 

Crnogorska policija i tužilaštvo nemaju adekvatne ljudske, institucionalne, materijalne i tehnološke kapacitete za efikasne istrage visoke korupcije, pranja novca, finansijskih prevara i prekograničnih prevara sa PDV-om, ocijenio je lider PZP-a Nebojša Medojević.

Medojević je u saopštenju dostavljenom medijima naveo da se to  jasno vidi iz broja istraga, optužnica i pravosnažnih presuda iz ovih oblasti.

“Rasvjetljivanjem mega-afera “KLAP” i “VARDAR” otkrio sam ozbiljne zakonske, institucionalne i profesionalne nedostatke i propuste u službama nadležnim za otkrivanje i gonjenje počinilaca ovih krivičnih djela. Fiktivne firme, lažni stečajevi, kriminalna naplata povraćaja nikad plaćenog PDV-a, pranje novca i podizanje gotovine na osnovu lažne dokumentacije otkrili su zavjeru unutar poreske uprave, Privrednog suda i državnih organa koja se protezala i van granica Crne Gore”, istakao je Medojević.

Kaže da ako se u obzir uzme izuzetno visok obim ekonomije narkoterorizma i pranja velikih količina prljavog novca od šverca kokaina kroz građevinarstvo, trgovinu, turizam, ugostiteljstvo, igre na sreću, bankarstvo i monetizaciju kriptovaluta, potreba Crne Gore za eksternom ekspertskom i institucionalnom podrškom je evidentna i prioritetna.

“Zato bi Vlada Crne Gore, u sklopu pregovora sa EU u poglavljima 23 i 24, morala podhitno tražiti otvaranje kancelarije EPPO u Crnoj Gori. Imajući u vidu obim ekonomije organizovanog kriminala, a posebno pranja novca u Crnoj Gori i finansijske štete po EU i zemlje članice, smatram da bi to bio interes i same EU. Odnosi između EPPO i Ministarstva pravde Crne Gore mogu se definisati posebnim sporazumom u okviru nove platforme saradnje EU sa zemljama kandidatima kroz ugovorne aranžmane na osnovu tzv. Makronovog plana”, ističe om.

Kancelarija Evropskog javnog tužioca (EPPO) je nezavisno tijelo Evropske unije odgovorno za istrage, krivični progon i podizanje optužnica za krivična djela kojima se šteti finansijskim interesima EU-a, što uključuje: prevare, korupciju, pranje novca i prekogranične prevare u području PDV-a.

“EPPO je započeo s radom 1. juna 2021. Institucije i tijela EU-a te nadležna tijela iz 22 države članice koje su pristupile EPPO-u moraju prijaviti EPPO-u svaku krivičnu radnju koja utiče na budžet EU-a. Pojedinci takođe mogu prijaviti navodne slučajeve prevare i drugih kaznenih djela. Sjedište EPPO je u Luksemburgu i sastoji se od glavnog evropskog tužioca i kolegijuma tužilaca. Glavni evropski tužilac upravlja EPPO-om, organizuje njegov rad i zastupa Kancelariju pri kontaktima s institucijama EU-a, državama članicama i zemljama izvan EU-a. Laura Codruţa Kövesi imenovana je za prvu glavnu evropsku tužiteljku u oktobru 2019.”, pojašnjava Medojević.

Kaže da su upravo zahvaljujući radu EPPO, u Hrvatskoj uhapšeni brojni visoki državni funkcioneri, ministri, direktori i članovi uprava javnih preduzeća i fondova zbog korupcije, pranja novca i zloupotrebe fondova EU-a. Imajući u vidu izostanak napretka u poglavljima 23 i 24, posebno kada je riječ o pravosnažnim presudama iz ovih oblasti, a naročito visoke korupcije u Vladi i pranju novca, smatram da bi ovo morao biti prioritet u pregovorima Crne Gore i EU.

 

 

Izvor:RTCG

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top1, Uncategorized

05.12.2024. u 19:04h

Titogradske vijesti, top1

05.12.2024. u 18:43h

Titogradske vijesti, top2

05.12.2024. u 16:49h

Sport, Titogradske vijesti, top2

05.12.2024. u 14:50h

Titogradske vijesti, top2

05.12.2024. u 14:11h

Skip to content