Platama su nezadovoljne medicinske sestre i tehničari. Iz Sindikata zdravstva poručuju da je nedopustivo da medicinski kadar prima minimalnu zaradu. To bi, kažu moglo ugroziti stabilnost zdravstvenog sistema jer su, kako navode, medicinski radnici prinuđeni da traže ili drugi posao ili da napuštaju zemlju.
Oktobarska plata za medicinske sestre i tehničare bila je gotovo izjednačena s minimalnom zaradom u Crnoj Gori, zbog čega se, kako poručuju njihovi predstavnici, osjećaju degradirano i demovisano.
“To znači da medicinske sestre, tehničari i drugi radnici srednje stručne spreme koji nose veliki teret zdravstvenog sistema sada primaju plate koje su tek nešto iznad minimalca iako rade veoma odgovoran i složan posao”, Ratka Prodanović iz Nezavisnog sindikata Kliničkog Centra.
Iz Sindikata zdravstva pitaju se šta može motivisati medicinske sestre i tehničare da odgovorno i savjesno rade svoj posao ako znaju da će za njega biti plaćeni isto kao i oni koji nemaju kvalifikacije i čiji rad ne zahtijeva nikakvu odgovornost.
“Koja će biti reakcija medicinskih sestara i tehničara, mi sad ne znamo. Da li će to biti protesti, da li će bititihi bojkot, da jednostavno rade onoliko koliko su plaćeni, da li će to biti odlazak u privatni sektor ili u druge države”, kazao je Vladimir Pavićević iz Sindikata.
“Ne možemo očekivati unapređenje i poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite ako imamo nezadovoljnog radnika koji radi u sistemu zdravstva”, kaže Biljana Popović-Kolašinac iz Sindikalne organizacije IJZ.
S konferencije je poručeno da su i medicinske sestre s visokom stručnom spremom nezadovoljne jer su njihovi koeficijenti manji od ostalih struka sa istim nivoom obrazovanja. Zbog toga je poslat apel Ministarstvu zdravlja da što prije pristupi uređenju granskog kolektivnog ugovora na način kojim će biti zadovoljni svi zaposleni u sistemu zdravstva.
Izvor:RTCG