Ko je sve nominovan za Oskara 2024: Margo Robi i Leonardo Dikaprio nijesu na listi

Radio Titograd

23.01.2024, 17:18h

3 min

foto-shutterstock

Nakon Zlatnih globusa, Nagrada po izboru kritičara i Emija, na red su konačno došli i Oskari, oko kojih se uvijek diže najviše prašine.

Oskari će biti dodijeljeni početkom marta u Los Anđelesu, kasnije nego obično, a sada su stigle sve nominacije, koje su predstavili Zazi Bits i Džek Kvejd.

Ono što je drugačije u odnosu na prošlu godinu je promjena pravila koja je dozvolila da u kategoriji najboljeg filma bude nominovano čak 10 ostvarenja.

Ovo će takođe biti prva godina tokom koje za najbolji film stupaju pravila povezana sa diverzitetom, odnosno uključivanjem rasnih i etničkih grupa koje nisu dovoljno predstavljene, kao i žena, LGBTQ+ osoba i ljudi sa ikakvim disabilitetom.

Iako je dosta toga ispalo onako kako su mnogi predvidjeli, ni ove godine nisu izostala iznenađenja, pa tako Margo Robi nije nominovana za ulogu u filmu Barbi, a ni Greta Gervig nije dobila nominaciju za najbolju režiju.

Osim toga, u kategoriji najboljeg glavnog glumca nije se našao Leonardo Dikaprio, a nominaciju za najbolju režiju nije dobio Bredli Kuper.

Film Past Lives takođe nije prošao toliko dobro koliko se očekivalo, a The Zone of Interest je iznenadio mnogobrojnim nominacijama, piše Independent.

Oskari 2024 – nominacije:

Najbolji film

American Fiction

Anatomy of a Fall

Barbie

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer

Past Lives

Poor Things

The Zone of Interest

Najbolja režija

Žastin Trije – Anatomy of a Fall

Martin Skorseze – Killers of the Flower Moon

Kristofer Nolan – Oppenheimer

Jorgos Lantimos – Poor Things

Džonatan Glejzer – The Zone of Interest

Najbolja glavna glumica

Anet Bening – Nyad

Lili Gledstoun – Killers of the Flower Moon

Sandra Hiler – Anatomy of a Fall

Keri Maligan – Maestro

Ema Stoun – Poor Things

Najbolji glavni glumac

Bredli Kuper – Maestro

Kolman Domingo – Rustin

Pol Điamati – The Holdovers

Kilijan Marfi – Oppenheimer

Džefri Rajt – American Fiction

Najbolja sporedna glumica

Emili Blant – Oppenheimer

Danijel Bruks – The Color Purple

Amerika Ferera – Barbie

Džodi Foster – Nyad

Davajn Džoj Rendolf – The Holdovers

Najbolji sporedni glumac

Sterling K. Braun – American Fiction

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

Robert Dauni Džunior – Opennheimer

Rajan Gosling – Barbie

Mark Rafalo – Poor Things

Najbolji originalni scenario

Anatomy of a Fall – Žastin Trije i Artur Harari

The Holdovers – Aleksander Pejn

Maestro – Bredli Kuper i Džoš Singer

Past Lives – Selin Song

May December – Semi Berč

Najbolji adaptirani scenario

American Fiction – Kord Džeferson

Barbie – Greta Gervig, Noa Baumbah

Oppenheimer – Kristofer Nolan

Poor Things – Toni Meknamara

The Zone of Interest – Džonatan Glejzer

Najbolji strani film

Io Capitano

Perfect Days

Society of the Snow

The Teachers’ Lounge

The Zone of Interest

Najbolji animirani film

The Boy and the Heron

Elemental

Nimona

Robot Dreams

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Najbolja montaža

Anatomy of a Fall

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer

Poor Things

Najbolja šminka i frizura

Golda

Maestro

Oppenheimer

Poor Things

Society of the Snow

Najbolji zvuk

The Creator

Maestro

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Oppenheimer

The Zone of Interest

Najbolji vizuelni efekti

The Creator

Godzilla Minus One

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Napoleon

Najbolji originalni saundtrek

American Fiction

Indiana Jones and the Dial of Destiny

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer

Poor Things

Najbolja pjesma

The Fire Inside – Flamin’ Hot

I’m Just Ken – Barbie (Mark Ronson, Endru Vajat)

It Never Went Away – American Symphony

Wahzhazhe (A Song for My People) – Killers of the Flower Moon

What Was I Made For? – Barbie (Bili Ajliš O’Konel, Fineas O’Konel)

Najbolji dokumentarni film

Bobi Wine: The People’s President

The Eternal Memory

Four Daughters

To Kill a Tiger

28 Days in Mariupol

Oskari će biti dodijeljeni 10. marta, a domaćin će po četvrti put biti voditelj i komičar Džimi Kimel, prenosi Danas.rs.

Podijeli na:

Titogradske vijesti, top2

21.02.2024. u 12:13h

Titogradske vijesti, top2

21.02.2024. u 11:54h

Titogradske vijesti, top2,

11:50h

Titogradske vijesti, top2

21.02.2024. u 10:40h

Skip to content