Foto:Shutterstock
Tamna, topla i mirna mjesta idealna su za njihovo razmnožavanje. Tokom jedne godine mogu se razviti čak četiri generacije moljaca, što vodi do brzog širenja u ostatku doma ili čak cijele zgrade.
Ako primijetite rupe i oštećenja na odjeći ili uočite moljce kako lete po prostoriji, krajnje je vrijeme za djelovanje. Evo šta trebate učiniti:
Ispraznite ormar i temeljno ga prebrišite vodom i sirćetom. Posebno obratite pažnju na ćoškove u ormaru jer su to mjesta gdje moljci najčešće polažu jaja.
Koristite fen za kosu da zagrijete teško dostupna mjesta, toplota efikasno uništava jajašca.
Operite svu odjeću, ako je moguće, na temperaturi od 60 stepeni.
Osjetljive tkanine poput svile, vune i kože stavite u plastične vrećice i čuvajte nekoliko dana u zamrzivaču – hladnoća takođe uništava jaja i larve.
Ako ste već imali problem s moljcima, vjerovatno znate koliko to može biti frustrirajuće. Da biste spriječili da se ponovo pojave primjenite sljedeće savjete:
Ne vraćajte nošenu odjeću direktno u ormar. Miris znoja, dlake i mrtve kožne ćelije izuzetno su privlačni moljcima.
Redovno provjeravajte odjeću koju duže ne nosite. Po mogućnosti koristite hermetičke, vakuumske vrećice za dugoročno skladištenje.
Povremeno provjetravajte ormare i brišite unutrašnjost rastvorom vode i sirćeta.
Redovno održavanje garderobe i ormara, kao i pažljivo skladištenje odjeće, ključni su koraci u borbi protiv moljaca. Spriječite štetu na vrijeme i sačuvajte svoju odjeću od neželjenih gostiju.
Izvor:DAN